Avem patru românce în turul doi la Australian Open

Simona Halep a reușit să câștige meciul cu Destanee Aiava în două seturi, scor 7-6, 6-1. Numărul 1 WTA a intrat foarte greu în meci, primul set fiind extrem de dificil și lung. În a doua parte a jocului, Simona a călcat strâmb și a fost bandajată la glezna stângă. Asta n-a oprit-o, însă, să câștige la pas setul secund. În faza următoare, Halep o va întâlni, joi, pe sportiva canadiană Eugenie Bouchard, locul 112 WTA, care a învins-o, cu scorul de 6-3, 7-6 (5), pe franțuzoaica Oceane Dodin, locul 85 WTA. Liderul WTA conduce cu scorul de 2-1 în întâlnirile directe cu Bouchard, dar meciurile acestea datează din 2014. Anul trecut, Halep a fost eliminată de americanca Shelby Rogers, cu 6-3, 6-1, în primul tur. Cea mai bună performanță a Simonei Halep la Melbourne este calificarea în sferturi, în 2014 (înfrângere în fața sportivei slovace Dominika Cibulkova) și 2015 (eliminată de rusoaica Ekaterina Makarova). Ana Bogdan este a patra româncă prezentă în turul al doilea, după Irina Begu, Sorana Cîrstea și Simona Halep. Au fost eliminate Mihaela Buzărnescu și Monica Niculescu.