ROMÂNIA - OLANDA 24-29. PRIMA ÎNFRÂNGERE LA EUROPEANUL DE HANDBAL. FETELE NOASTRE, DE NERECUNOSCUT DUPĂ PAUZĂ

România a revenit cu picioarele pe pământ, după o înfrângere categorică, în fața Olandei, scor 24-29, în primul meci din grupele principale ale Campionatului European de Handbal. Echipa antrenată de Helle Thompsen a început în forță și a condus cu 3-0. “Tricolorele” au echilibrat treptat partida, iar la pauză s-a intrat cu avantaj minim pentru batave (11-10). În partea secundă a fost, însă, o singură echipă pe teren. Apărarea României s-a clătinat aproape la fiecare atac al adversarelor, care au condus și la 8 goluri diferență. Bont, Abbingh și Polman au profitat cel mai mult de greșelile fetelor noastre și au marcat fiecare de câte 6 ori. România a ratat și cu poarta goală și, în final, s-a consolat cu cea mai bună marcatoare a meciului, Eliza Buceschi, cu 8 goluri din 9 aruncări. Naționala lui Ambros Martin are nevoie de două victorii, cu Spania și Ungaria, pentru a se califica în semifinale. Următorul meci e marți, împotriva ibericelor, care sunt deja eliminate.