SESIZĂRI PRIMITE LA REDACȚIE


Categorie: Social
|
12-02-2019
Nr: 27 (7.488)
|
Autor: VIOREL CONȚIU
|

Am primit recent la redacție o sesizare din partea unui grup de bolnavi care necesită intervenție de dializă, periodică, la Centrul de Dializă din Sângeorgiu de Mureș. Ni se relatează că bolnavii sunt transportați de la domiciliile lor la Centrul de Dializă și înapoi, cu mașina unității medicale. Una dintre paciente domiciliază pe strada “Îngustă” din Sângeorgiu de Mureș. Chiar dacă denumirea se pare că o definește, nu asta ar fi problema care nemulțumește, ci faptul că partea carosabilă a străzii este foarte degradată, cu multe gropi și că de multe ori li s-a făcut rău datorită deplasării lor cu mașina pe drumul desfundat. În încheiere, ni se arată în sesizare că au depus o plângere și la Primăria Sângeorgiu de Mureș pentru a se remedia situația descrisă. În acest caz, ca o primă remarcă, șoferul mașinii ar fi în primul rând obligat să adapteze viteza de deplasare a vehicolului rutier la starea drumului, pentru a nu crea disconfort pacienților pe timpul transportului. În ceea ce privește situația străzii reclamate, am contactat telefonic Primăria Sângeorgiu de Mureș și, din discuția avută cu viceprimarul Birtalan István, am fost anunțați că situația descrisă a fost remediată, în ziua de vineri, 8 februarie, a.c.

Adaugă comentariu

Title:
Nume(*):
Email:
Reply Notify:
Website:
Comentariu(*):
Code in the picture:
 
Note: Your comment has been received and is awaiting approval