Scrisoare deschisa
Catre Primaria Municipiului Targu-Mures


Categorie: Diverse
|
15-10-2008
Nr: 191
|
Autor: 
|
Ma numesc Milea Constantin, din Targu-Mures, str. Tineretului nr. 1, ap. 4.

Va aduc la cunostinta urmatoarele: la adresa de mai sus locuiesc din 20 iunie 1968, curtea este situata intre blocuri, unde se jucau copiii printre buruieni. Mi-a venit ideea sa transform curtea intr-un parculet, astfel am cumparat din piata copacei de tei, stejari si brazi, plantandu-i in curte.

Pe atunci nu erau garaje, s-au mai construit si diferite magazii urate de tot. Cand plantam puietii, vecinii din bloc radeau de mine cum trudeam. In perioada cand s-au construit cele trei garaje, au disparut doi copaci, eu m-am suparat, dar nu am zis nimic.

La sfarsitul lunii septembrie, au taiat brazii care erau frumosi si generau un aer curat, au fost retezati de la pamant, se poate vedea grosimea lor. Atat eu, cat si locatarii blocului ne intrebam cine a dat ordin sa se taie brazii.

Inca o problema: in curte era o gura de canal unde se scurgea apa care se strangea in curte, in timpul ploilor si al dezghetului, in timpul iernii, aceasta gura de canal a fost acoperita cu pamant si pietris, nu se mai vede; era situata in directia balconului meu.

Vrem sa stim cine a astupat gura de canal si din a cui dispozitie au fost taiati copacii plantati de mine.

Cu deosebit respect!

Adaugă comentariu

Title:
Nume(*):
Email:
Reply Notify:
Website:
Comentariu(*):
Code in the picture:
 
Note: Your comment has been received and is awaiting approval