Autor: GH. BOTEZAN
|
Dans sportiv Paul Moldovan _ Cristina Tatar,

locul 16 la� 14-15 ani!

Sa termini o intrecere sportiva intre primii douazeci de competitori, din mai mult de cincizeci, este, fara indoiala, o performanta notabila, nu? Iata, perechea Paul Moldovan _ Cristina Tatar, legitimati la A.C.S. "Dance Art" din Targu-Mures, antrenor Somodi M�rton, a fost prezenta la Campionatul Mondial pentru juniori II, din localitatea italiana Bassano del Grappa (14-15 februarie 2009). Prezente la startul campionatului, 63 de perechi de dansatori sportivi, categoria de varsta 14-15 ani. In finalul competitiei mondiale juvenile, perechea Paul Moldovan - Cristina Tatar s-a clasat pe locul 16, un rezultat mai mult decat bun, zicem noi, pentru care merita felicitari, atat ei, cat si cei care se ocupa de pregatirea lor sportiva. Sambata, 28 februarie a.c., un nou examen pentru Paul si Cristina: Campionatele Nationale de la Oradea. Mult, mult succes! (D.B.) ------------------------------------------------------------------------------- Handbal

S.C. Muresul, trei meciuri pierdute!

Cum deja se stie, orasul Targu-Mures a mai ramas cu o singura echipa de handbal feminin in divizia A 2, in urma retragerii din campionat a formatiei Transilvania (din motive financiare). Handbalistele targumuresene au fost prezente la Craiova, unde s-au disputat partidele celei de-a doua parti a interturneului, cu sapte echipe la start. Rezultatele inregistrate de S.C. Muresul Targu-Mures: 27-30, cu H.C.M. Timisoara (etapa a 5-a); 29-33 cu Dolchimex Caracal (etapa a 6-a) si 42-46 cu Dolchimex Caracal.

In urma acestor rezultate ale seriei B a Diviziei A la handbal feminin, S.C. Muresul Targu-Mures ocupa locul 5 in clasament, avand trei victorii, un meci egal si opt infrangeri, si un total de sapte puncte. (D.B.) ------------------------------------------------------------------------------- FUTSAL BSC-ODORHEIU SECUIESC _

CS CITY'US TARGU-MURES: 4-4 (4-2)

In etapa a 4-a la fotbal in sala, Liga I, echipa targumureseana a jucat luni seara la Odorhei. A fost un meci foarte echilibrat, incheiat la egalitate: 4-4. Echipa din Odorhei, foarte ambitioasa, dar si bataioasa, a inceput in forta, reusind sa deschida scorul. Muresenii au egalat dupa un minut, prin Paulo Ferreira: 1-1. Localnicii puncteaza si 2-1. Egalarea se produce rapid: 2-2, autorul golului fiind Orlando Coelho. Din nou, formatia gazda mai inscrie de doua ori, scor la pauza: 4-2.

In repriza secunda, joc mai bun al echipei targumuresene, care egaleaza, autor fiind acelasi Orlando si Nuno Miguel.

Marile ratari, ale ultimelor minute, ale muresenilor, care puteau aduce puncte foarte necesare echipei. Urmatoarea partida, luni, 23 februarie, cu echipa United Galati,

ora 18. Dupa doua zile, meciul restanta cu echipa din Simeria, miercuri,

25 februarie, ora 15, in Sala Sporturilor din Targu-Mures.

VOLEI

CS TORPI _ HC Targu-Mures _ Steaua Bucuresti 3-1 (14-25, 25-19, 25-21, 25-21)

Meciul restanta cu echipa Steaua Bucuresti a avut loc in Sala Sporturilor din Targu-Mures, luni, 16 februarie. Inceputul partidei a fost defavorabil, echipa locala pierzand primul set la 14. Suporterii, care nu lipsesc de la nicio partida, s-au incalzit dupa primul set; galeria a inceput sa-si sustina echipa, CS Torpi, castiga setul II cu

1-1. Ultimele doua seturi sunt castigate cu 25-21. O victorie pretioasa a echipei CS Torpi in fata puternicei echipe Steaua. Felicitari formatiei locale si antrenorului Virgil Rau, care a folosit urmatorii jucatori: Grabez, Pietraru, Dinca, Zrilik, Farcas, Pop, Schiesz, Bakalov, Gheorghiu, Raileanu. Sambata, in etapa urmatoare, adversara va fi Tomis Constanta.