|
Autor: VIOREL CONTIU
|
FOTBAL: LIGA INTAI DINAMO BUCURESTI-FC MUNICIPAL TARGU-MURES: 1-0

In prima etapa a turului campionatului de fotbal din prima liga, targumuresenii au intalnit in deplasare echipa Dinamo Bucuresti. Reamintim, in campionatul anterior, in tur, dinamovistii i-au intrecut pe targumureseni la Targu-Mures cu scorul de 6-2, iar in retur, pe teren propriu, cu 4-1. Targumuresenii in cele doua partide au primit 10 goluri si au marcat 3. Meciul dintre cele doua echipe s-a disputat vineri, pe terenul din Ploiesti, cel al dinamovistilor fiind suspendat. Partida a inceput intr-un ritm alert, dinamovistii au fortat poarta adversa, dar primii care au construit o mare ocazie de gol au fost targumuresenii in minutul 4. La o centrare in fata portii din dreapta terenului, Astafei trimite cu capul de la 8 metri spre poarta, dar portarul Balgradean printr-un reflex uimitor salveaza echipa de primirea golului. In minutul 12, Torje trimite o centrare de pe partea dreapta spre poarta mureseana, Balauru iese din poarta, Nicolae marcheaza cu capul si centralul Constantin Augustus din Ramnicu Valcea valideaza golul. Partida continua cu faze la ambele porti. In minutul 49, Paduret, jucator nou cooptat in formatia targumureseana, dupa o cursa pe partea dreapta a terenului suteaza la poarta, iar portarul dinamovist salveaza din nou echipa, de aceasta data de la echilibrarea scorului. Sa remarcam, atat dupa joc, cat si dupa scor, e mai bine decat a fost anul trecut. FC Municipal Targu-Mures va disputa urmatoarea partida impotriva feroviarilor clujeni, pe stadionul Trans-Sil, sambata, 30 iulie, cu incepere de la ora 18,30. Antrenorul Ioan Ovidiu Sabau a folosit urmatoarea formula de joc in partida cu Dinamo: Balauru-Ghionea, Halisson, E.Nicu, Szilagyi(eliminat in min.79), Bumba (55 Issa Ba), Ilyes, Fl.Dan (65 Kallise), Paduret, Didi (72 Celssinho), Astafei. GHEORGHE BOTEZAN

REZUMATUL PRIMEI ETAPE A TURULUI DE CAMPIONAT DE FOTBAL DIN PRIMA LIGA

Editia a 94-a care se desfasoara in perioada anilor 2011- 2012 a primei ligi la fotbal a debutat cu partida dintre ocupantele locurilor 3 si 4 in editia trecuta, FC Vaslui si Rapid Bucuresti. Meciul disputat la Bucuresti s-a incheiat cu scorul de 3-0 in favoarea rapidistilor, care au profitat de greselile nepermis de frecvente ale moldovenilor. Primele goluri ale rapidistilor au fost inscrise de noile achizitii ale feroviarilor, Deac si Surdu. Tabela de marcaj a fost inchisa de Herea care a inscris dintr-o pasa a lui Canu. Al doilea meci din ziua de vineri, prima zi a etapei, s-a disputat pe terenul din Ploiesti intre Dinamo Bucuresti si FC Municipal Targu-Mures, incheiat cu scorul 1-0 pentru gazde. Al treilea meci al zilei s-a disputat intre CS Mioveni-"U� Cluj-Napoca. Nou promovata echipa din Mioveni si-a aparat cu mult curaj sansele in meciul jucat pe teren propriu, dar mai experimentata echipa de pe Somes si-a adjudecat victoria obtinuta la limita prin golul marcat de Machado. Sambata s-a disputat o singura partida intre Vointa Sibiu si Steaua Bucuresti. Sibienii, la randul lor, nou promovati in primul esalon fotbalistic al tarii, dupa ce antrenorul si-a cules jucatorii de pe plaja pentru a disputa meciul de baraj pe care l-a si castigat. Sibienii l-au avut in poarta pe ex-FC Municipal Targu-Mures, Danalache, care a facut fata cu brio solicitarilor stelistilor la poarta sibiana. Stelistii inscriu in prima repriza prin brazilianul Tatu. In repriza secunda, finalul meciului a apartinut sibienilor, care, in ultimele 20 de minute au luat cu asalt poarta stelista. Golul egalizator s-a marcat in minutul 88 prin Negut. Scor final: 1-1. In primul meci al celei de-a treia zi a etapei de fotbal, duminica, s-a intalnit echipele Ceahlaul PiatraNeamt � Pandurii Targu-Jiu. Echipa gazda, nou promovata in primul esalon fotbalistic, a deschis scorul in minutul 25 prin golul inscris de Gabit. Oaspetii au egalat in repriza secunda prin Tromaier. Scor final: 1-1. In cel de-al doilea meci al zilei s-au intalnit echipele CFR Cluj-Napoca � Astra Ploiesti. In primele zece minute ploiestenii au ratat doua mari ocazii de gol, dar clujenii au inscris de doua ori in poarta ploiestenilor, adjudecandu-si victoria. Scor final: 2-0 si a fost cea mai spectaculoasa partida de fotbal pana la acel moment. Luni s-au disputat ultimele trei partide, intre echipele: FC Brasov-Gaz Metan Medias; Concordia Chiajna si Petrolul Ploiesti-Otelul Galati, meciuri asupra carora vom reveni. GHEORGHE BOTEZAN

DE LA ASOCIATIA JUDETEANA DE FOTBAL MURES

Spre o activitate superioara fotbalistica in judetul Mures

A.J.F. Mures a intocmit formularul de inscriere a echipelor din judet pentru sezonul editiei 2011-2012 a campionatelor de seniori si juniori, formular care prevede toate punctele esentiale necesare a fi respectate in legatura cu bunul mers al inscrierii echipelor in noul an competitional. Formularul de inscriere va fi completat cu date exacte, cu litere de tipar si se va depune la sediul A.J.F. Mures de pe strada Gheorghe Doja nr. 231 (la hotelul President) din Targu-Mures pana la data de 1 august 2011, pentru a putea intocmi din timp regulamentele si programele campionatelor. A.J.F. Mures informeaza ca turul campionatului Ligii a IV-a va incepe la data de 27 august 2011; Campionatul Judetean de Seniori incepe la 3-4 septembrie 2011; Campionatul Judetean Satesc incepe la data de 4 septembrie a.c. la zonele Targu-Mures, Tarnaveni si Ludus. Campionatul judetean de juniori se va organiza la urmatoarele categorii de varsta si va incepe la 3 si 4 septembrie 2011: Juniori A-1 (nascuti in 1993 si mai tineri); juniori C (nascuti in 1997-1998 si mai tineri); Juniori D (nascuti in 1999-2000 si mai tineri); "Cupa GHEORGHE HAGI - DANONE� (nascuti in 2000), Juniori E (nascuti in 2001), "Memorialul "GHEORGHE OLA� (nascuti in 2002), "Memorialul GHEORGHE ENE� nascuti in 2003). Ultimele doua campionate se disputa in sala, iar "Cupa Gheorghe Hagi� pe teren redus. Perioada de transfer a jucatorilor campionatelor mai sus mentionate este intre 15 iulie � 28 august 2011. Prima sedinta de lucru cu conducatorii echipelor va avea loc dupa cum urmeaza: - La data de 16 august 2011, ora 12 pentru liga a IV-a. - La data de 23 august 2011, ora 15 pentru Campionatul Judetean de seniori. - La data de 23 august 2011, ora 12 pentru campionatele de juniori. - La data de 25 august 2011, ora 15 pentru Campionatul judetean satesc, zona Targu-Mures, la care prezenta conducatorilor echipelor inscrise este obligatorie! A consemnat: I. PAUS

TENIS

Pe moment, cea mai buna jucatoare romana de tenis este Irina Camelia Begu, clasata pe pozitia 46 cu 1.201 puncte in clasamentul WTA. Dupa ce a castigat finala turneului de tenis BCR Ladies Open Romania, sambata, a urcat zece puncte in clasament. Ea a invins-o in finala pe Laura Pous Tio din Spania cu scorul 6-3; 7-5. La 26 august va implini 21 ani. In acelasi clasament, Alexandra Dulgheru a coborat doua pozitii si este pe pozitia 49 cu 1.166 puncte. Simona Halep, semifinalista la turneul de la Bucuresti, ocupa pozitia 55 cu 1.063 puncte, Monica Niculescu este pe locul 58 cu 1.013 puncte, Sorana Carstea ocupa pozitia 74 cu 835 puncte. VIOREL CONTIU