FINALUL PRIMEI ETAPE A TURULUI DE CAMPIONAT DIN PRIMA LIGA LA FOTBAL

Nr: 832
|
Autor: GHEORGHE BOTEZAN
|
Luni, 25 iulie, s-au disputat ultimele trei partide in cadrul primei etape a turului de campionat din prima liga la fotbal. Stadionul Trans-Sil din Targu-Mures a gazduit meciul intre echipele FC Brasov-Gaz-Metan Medias. Echipele ardelene si-au jucat sansele de castig creand multe faze la ambele porti. Brasovenii au deschis scorul in minutul 31 prin Chiptiu, dar in minutul 43 Parvulescu inscrie pentru medieseni si egaleaza scorul pe tabela de marcaj. In repriza secunda s-au ratat mai multe ocazii de ambele echipe. Brasovenii si-au adjudecat victoria prin golul inscris in minutul 92. Scor final: 2-1. Al doilea meci al zilei s-a disputat intre echipele Concordia Chiajna-Sportul Studentesc, adjudecat de studenti in favoarea lor, cu scorul de 1-2. Ultimul meci a avut ca protagoniste echipele Petrolul Ploiesti-Otelul Galati. Supercampionii galateni au crezut in sansa lor prin presupusa superioritate in fata petrolistilor nou promovati in primul esalon fotbalistic. Galatenii au deschis scorul prin Punosevak. Chiar daca se profila o victorie fireasca a lor, dupa eliminarea a doi jucatori galateni de pe teren, s-a inclinat balanta de forte in favoarea ploiestenilor, astfel ca Oprita incheie toate socotelile dupa ce inscrie in minutele 72 si 90. Scor final: 2-1. In prima etapa a turului de campionat s-au inscris 20 de goluri, 13 de gazde care au castigat 5 partide, oaspetii au inscris 7 goluri, au castigat doua partide, iar doua s-au terminat nedecis. In clasament, pe primele locuri s-au instalat rapid urmatoarele: 1.Rapid Bucuresti, 3 puncte; 2.CFR Cluj-Napoca, 3p; 3.Dinamo Bucuresti, 3p. Etapa a doua a turului de campionat se va desfasura dupa urmatorul program: Joi, 28 iulie: Sportul Studentesc-Ceahlaul Piatra Neamt. Sambata, 30 iulie: FC Municipal Targu-Mures-CFR Cluj-Napoca, Universitatea Cluj-Napoca-Rapid Bucuresti, FC Vaslui-Petrolul Ploiesti. Duminica, 31 iulie: Astra Ploiesti-Vointa Sibiu, Steaua Bucuresti-Dacia Mioveni, Gaz-Metan MediasDinamo Bucuresti. Luni, 1 august: Pandurii Targu-Jiu � FC Brasov. Marti, 2 august: Otelul Galati-Concordia Chiajna