Autor: VIOREL CONTIU
|
FOTBAL: LIGA INTAI

F.C. MUNICIPAL TARGU-MURES � C.F.R. CLUJ-NAPOCA: 0-2(0-1)

In etapa a doua a turului de campionat, targumuresenii au primit pe teren propriu replica feroviarilor clujeni, o echipa puternica a campionatului nostru intern, cu foarte buni tehnicieni. Elevii antrenorului Ioan Ovidiu Sabau au dominat centrul terenului in primele 25 de minute ale partidei. Fazele de poarta nu s-au lasat asteptate. Nuno Claro intervine spectaculos si salvator pentru echipa sa, in minutul 20, cand Kalliser si Jencsi au fortat deschiderea scorului. Elevii antrenorului Jorge Costa au iesit in atac si clujenii au avut parte de o prima faza de gol prin Renan, care, cu un sut de la 25 metri, l-a pus la incercare pe Balauru, care salveaza de langa bara portii sale primirea golului. In minutul 36, Balauru este depasit de faza, dar salveaza echipa de la primirea golului, Ghionea, respingand mingea reluata de Sougou. Dar golul parca plutea in aer. Roman Garcia ii dribleaza pe mijlocasii mureseni, trimite o pasa la Rafael Bastos, care suteaza in dreapta portarului si deschide scorul pe tabela de marcaj: 0-1. Dupa primirea golului, FC Municipal s-a pierdut pe teren, etaland un joc haotic, cu faze confuze si multe pase la adversar. In repriza secunda, Ioan Ovidiu Sabau il introduce in teren pe Didi in locul lui Bumba. Jocul a fost tot la discretia oaspetilor. Dupa o faza de gol a clujenilor, la contraatacul targumuresenilor, Kallisse suteaza puternic in diagonala, dar in bara. Pe fondul dominarii terenului de formatia clujeana, Sougou porneste in atac, nestavilit de defensiva mureseana, Hallisson a deviat o minge spre Ghionea, Sougou ramane singur in fata portii goale si inscrie in minutul 63 pentru clujeni: 0-2. Clujenii raman la carma partidei, rateaza majorarea scorului prin Bastos, autorul primului gol, apoi prin Kapetanos, care insa rateaza, cu toate ca a fost singur in fata portarului. Targumuresenii au totusi sansa golului de onoare in minutul 90 prin Astafei, care a incercat poarta de la 20 de metri, printr-o lovitura libera. Cele doua echipe au avut urmatoarea componenta: FCM Targu-Mures: Balauru-Jencsi (58 Jamai), Hallisson (elim. 85), Ghionea, E.Nicu, Bumba (46 Didi), Paduretu, Issa Ba, Astafei, Ilyes, Kalisse. CFR Cluj: Nuno Claro, Lionn Cadu, Rada, Camora, Peralta, Muresan, Renan Garcia, Sougou (84 Hora), Ronny (46 Kapetanos), Bastos (89 Nicoara). In etapa a treia, FCM Targu-Mures va juca in deplasare, la Sibiu, unde va da replica echipei locale, meci care se va disputa la 15 august. GHEORGHE BOTEZAN

REZUMATUL PARTIAL AL ETAPEI A DOUA A TURULUI DE CAMPIONAT DIN PRIMA LIGA DE FOTBAL Etapa a doua a primei ligi la fotbal a debutat joi, 28 iulie, prin meciul disputat intre echipele Sportul Studentesc si Ceahlaul Piatra Neamt. Prima repriza se incheie cu un scor alb. In repriza secunda, studentii bucuresteni deschid scorul prin inaintasul Curelea, in minutul 63. Echipa nemteana a promovat in prima liga de fotbal la finalul editiei precedente a campionatului, unde a terminat pe primul loc in liga a doua, seria intaia. Moldovenii au egalat scorul in minutul 75 prin Gatita. Scor final: 1-1. Sambata, 30 iulie, in urmatorul meci al etapei a doua, s-au intalnit echipele FC Municipal Targu-Mures-CFR Cluj. Scor: 0-2. Universitatea Cluj-Rapid Bucuresti a fost urmatorul meci, in care, bucurestenii au avut mai multe faze de poarta. Primul care inscrie este Rul Duarde, in propria poarta, si deschide scorul in favoarea clujenilor, in minutul 29. Claudiu Niculescu stabileste scorul final, marcand in poarta rapidista. Scor final: 2-0. Ultimul meci al zilei de sambata a fost intre echipele FC VasluiPetrolul Ploiesti, incheiat cu scor alb:0-0. Duminica, 31 iulie, s-au disputat alte trei partide. In meciul dintre echipele Astra Ploiesti-Vointa Sibiu, Popa a inscris pentru sibieni in minutul 41. Scor final:0-1.Steaua Bucuresti-CS Mioveni, meci care s-a jucat la Constanta. Tanase rateaza o lovitura de la 11 metri in minutul 7, dar stelistii castiga meciul cu scorul de 4-0. Gaz-Metan Medias � Dinamo Bucuresti a fost un meci in care din echipa ardeleana au lipsit doi jucatori de baza: brazilianul Eric, plecat din echipa si Parvulescu, accidentat. Dinamovistii s-au dezlantuit pe teren si au realizat scorul etapei:0-5. In cadrul etapei a doua din prima liga la fotbal, luni, 1 august, s-a jucat meciul dintre echipele Pandurii Targu Jiu � CF Brasov, iar azi, 2 august, se joaca meciul dintre echipele Otelul Galati-Concordia Chiajna. Vom reveni asupra ultimelor rezultate si clasamentul dupa primele doua etape. GHEORGHE BOTEZAN

LA A.J.F. MURES INSCRIERILE ECHIPELOR PENTRU NOUL SEZON FOTBALISTIC 2011-2012 SE DESFASOARA IN RITMUL MELCULUI !

Din dorinta de a cunoaste situatia inscrierilor echipelor la campionatele Ligii a IV-a, a V-a si a VI-a seniori, cat si la campionatele juniorilor la categoriile de varsta specificate in regulamentele respective, l-am contactat pe presedintele A.J.F. Mures, domnul Szatmari Tiberiu, pentru a afla ritmul inscrierilor formatiilor la noua editie 2011-2012. Din pacate, prea multe lucruri pozitive nu am aflat, datorita incetinelii cu care decurg inscrierile. La data de 29 iulie a.c., cu doua zile inainte de expirarea termenului de inscriere, adica la 1 august, situatia se prezenta deplorabil: din cele peste 100 de echipe (69 de seniori si circa 60 de juniori), s-au inscris doar cinci formatii: 2 echipe de seniori pentru Liga a IV-a si 3 la campionatele juniorilor. (F.C. Gaz Metan Targu-Mures, Muresul Ludus, la Liga a IV-a seniori, si F.C. Junior, Gaz Metan Targu-Mures si Muresul Ludus, la juniori. Este adevarat ca una dintre problemele de inscriere ar fi lipsa fondurilor necesare pentru intretinerea unei echipe in campionat, dar pe de alta parte, este si lipsa de interes din partea unor conducatori de cluburi sau asociatii sportive cu echipe de fotbal din judet. De ani de zile, acest fenomen de nerespectare a termenului de inscriere a formatiilor in noile campionate de seniori, sau de juniori duce la perturbarea activitatii fotbalistice conform unui plan, care incumba timp pentru alcatuirea programelor, regulamentelor, formarea seriilor acolo unde numarul echipelor este mai mare etc. Datorita acestor intarzieri de inscriere a formatiilor in campionate, se tot amana debutul acestora, ajungandu-se ca partidele turului sa se joace si in luna decembrie, atunci cand conditiile de joc sunt nefavorabile: ploi, inghet, ninsoare. Deci, se impune inceperea campionatelor cat mai curand, pentru a nu se intra in perioada impracticabila a jocului de fotbal. IOAN PAUS

FOTBAL CLUB "UNIVERSITATEA� CRAIOVA, FALIMENTATA DE FIRMA EURO EXPO SRL TARGU-MURES

Prin sentinta nr.89/15.02.2006, pronuntata de Tribunalul Dolj, Sectia Comerciala si de Contencios Administrativ, in dosarul nr.157/F/2005, la cererea Euro Expo SRL Targu-Mures, deschiderea procedurii falimentului impotriva SC Fotbal Club "U� Craiova SA, sentinta ramasa irevocabila, prin decizia nr.109/31.01.2007, pronuntata de Curtea de Apel Alba Iulia, cu consecinta mentinerii sentintei nr.89/15.02.2006. FC "U� Craiova a recurs la trei initiative de revizuire, insotite de suspendari ale executiei sentintei. Prin sentinta civila nr.4917/com/ 21.06.2011, Tribunalul Constanta a respins cererea de revizuire formulata de clubul de fotbal craiovean, in dosarul 157/F/2005, astfel ca din 21.06.2011, prin sentinta civila nr.4917/com/ 21.06.2011 se anuleaza suspendarea provizorie, astfel ca SC Fotbal Club "U� Craiova se afla sub incidenta hotararii nr.89/15.02.2006, prin care s-a dispus deschiderea procedurii reorganizarii judiciare si a falimentului. In temeiul legii, s-a dispus indisponibilizarea actiunilor, partilor sociale si bunurilor detinute de debitor si de catre administratorii acestuia, precum si mentionarea interdictiei de instrainare, fara acordul judecatorului sindic, sub aspectul nulitatii, procedura in care drepturile existente in patrimoniul debitoarei sunt supuse controlului judecatoresc al judecatorului sindic. Creditoarea Euro Expo Targu-Mures a sesizat Liga Profesionista de Fotbal si Federatia Romana de Fotbal, cum ca orice document emis de FC U Craiova este lovit de nulitate, daca nu a fost sau nu este vizat de judecatorul sindic si administratorul judiciar. Altfel spus, echipa de fotbal "U� Craiova a intrat in istoria fotbalului, a ramas acolo, si doar atat. VIOREL CONTIU

MIREASA STA, TOTUSI, IN TRIBUNA, NU PE BANCA DE REZERVE!

In caz ca spectatorii au fost dezamagiti de imaginea jocului din teren, au avut disponibila si o varianta "B�: de a admira mireasa din tribuna. Un "time-out� cerut de mireasa la petrecerea de nunta. Un meci de fotbal este, nu-i asa?, mult mai interesant. Fara indoiala, in noaptea nuntii lor, insurateii au facut pertinente schimburi de pareri asupra disputarii meciului de fotbal. Poate ca, pana dimineata, au ajuns la o parere comuna, si au tinut cont ca echipa targumureseana are nevoie de un varf de atac de valoare. Rabdare sa fie, fiindca, poate, e deja pe drum... In caz ca nu au ajuns la pareri comune, mireasa are toate sansele sa ajunga, dupa nunta, pe banca de rezerve... VIOREL CONTIU