România e în finală la Balaton Cup!

Naţionala feminină de fotbal a României a disputat joi primul meci din cadrul Cupei Balaton, competiţie devenită deja o tradiţie şi la care mai participă la ediţia din acest an naţionalele similare ale Serbiei, Belarusului şi Ungariei, organizatoarea turneului. În partida inaugurală, România şi Serbia au oferit un spectacol total! La capătul unul meci superb, fetele noastre s-au impus cu 4-3 şi vor juca astăzi, 30 iulie, finala la Balaton Cup împotriva câştigătoarei din partida Ungaria - Belarus. România a început perfect partida contra Serbiei. După 25 de minute de joc, fetele pregătite de Mirel Albon conduceau cu 2-0, prin golurile marcate de Alexandra Lunca şi Andreea Voicu. Serbia a taxat însă două greşeli ale naţionalei noastre, scorul la pauză fiind egal, 2-2. Pentru Serbia au înscris Jelena Cankovici şi Jelena Cubrito. La cinci minute de la reluare, Alexandra Lunca a adus România din nou în avantaj, dar Serbia a egalat din nou în minutul 66. Intrată după pauză în echipa României, „canadianca" Isabelle Mihail a înscris cu 20 de minute înainte de final, aducând astfel victoria formaţiei noastre şi calificarea în finala de la Balaton Cup. Din minutul 80, România a evoluat în „zece", după ce Andreea Corduneanu a văzut al doilea cartonaş galben. România: Roxana Oprea – Andreea Corduneanu, Lidia Havriştiuc, Ioana Bortan, Adina Giurgiu, Ştefania Vătafu, Andreea Voicu, Alexandra Lunca, Beatrice Tărăşilă, Mara Bâtea, Corina Olar. Au mai jucat: Isabelle Mihail, Cristina Carp, Brigitta Goder, Larisa Sârbovan, Nicole Popa, Ana Maria Gorea. La Balaton Cup, selecţionerul Mirel Albon nu a putut conta pe cele mai importante dintre straniere, aflate în cantonament cu echipele la care sunt legitimate!