A patra semifinalistă la baschet se va decide la Sibiu!

Deşi pornea de la scorul de 1-1, BC Mureş n-a reuşit să fructifice avantajul celor două meciuri din sferturile Ligii masculine de baschet jucate în propria arenă cu CSU Sibiu, încheindu-le tot cu o înfrângere şi o victorie. Astfel că echipa calificată în penultimul act va fi cunoscută în urma partidei cu numărul 5, programată în Sala „Transilvania", din oraşul de lângă Cibin. Al treilea joc s-a încheiat după prelungiri în favoarea sibienilor, 89-87 (43-31, 74-74, 15-13). Cele mai multe puncte, 17, au fost reuşite de Mijailovic, de la sibieni şi de Markovic, de la mureşeni. Meciul următor avea să fie dominat de gazde, care au câştigat la opt puncte diferenţă, 70-62 (33-28). Trio-ul Martinic - 19, Markovic -17, Reed - 17 a contribuit la acest succes, care a dus scorul general la 2-2. De la sibieni s-a remarcat veteranul în vârstă de 39 de ani, Bogdan Popescu, autor a 19 puncte. Duelul decisiv va avea loc marţi seara, de la ora 20.00, la Sibiu. Cine câştigă va deveni a patra echipă ajunsă în semifinale, unde va întâlni pe Steaua CSM Eximbank.