România a învins cu 4-1 Lituania în cea de-a doua partidă din preliminariile EURO 2018

Reprezentativa Under 19 a României a câștigat luni, 11 septembrie, cea de-a doua partidă din cadrul calificărilor la Campionatul European WU19, care se va desfășura anul viitor în Elveția. Tricolorele s-au impus cu 4-1 în urma unui hattrick înscris de Mădălina Boroș (12', 20', 68') și a golului lui Nicole Piperea, care a închis tabela în minutul 70. Pentru țara gazdă a înscris Vaitukaityte, în finalul primei reprize, în urma unei lovituri de la 11m. Naționala României a bifat prima victorie în această grupă, după ce în prima etapă a fost învinsă de Slovacia, scor 3-2. Selecționata României a încheiat partida în 10, în urma eliminării lui Peter din minutul 79, care a primit un cartonaș roșu după comiterea unui fault neglijent asupra unei jucătoare a țării gazdă. În celălalt meci al grupei din etapa a doua, Danemarca a învins Slovacia, scor 5-1. Echipa României: 12.Salamon - 13. Mateș, 14. Gered, 11. Bartalis (C), 3. Krall - 8.Piperea (Borodi 71'), 9.Sfiea - 15. Neacșu, 10.Boroș, 7. Negrea - 16. Predoi (Cociuba 46' - Peter 77'). Antrenor: Florin Bugar. Rezerve: 2. Daiana Mureșan, 5. Kata Peter, 6.Melinda Nagy, 17. Raluca Borodi, 18. Maria Stamate, 20. Alice Cociuba, 23. Georgiana Dârle. Ultima etapă din cadrul calificărilor se va disputa joi, 14 septembrie, în care România va întâlni Danemarca, iar Lituania pe Slovacia.