BASCHET „CUPA ROMÂNIEI" MUREŞENII AU ELIMINAT-O PE STEAUA ÎN CURSA SEMIFINALELOR! (17-23, 28-22, 18-29, 25-20)

BC MUREŞ TG.-MUREŞ 88 VS 94 STEAUA CSM EXIMBANK

În sala Sporturilor din Târgu-Mureş, împodobită, sâmbătă, cu cei peste 1.500 de iubitori ai baschetului mureşean, care au venit să susţină echipa BC Mureş în partida retur cu Steaua în calificare la semifinalele „Cupei României". Aşa cum era de aşteptat, după victoria târgumureşenilor în capitală, la o diferenţă de 12 puncte, 91-79, steliştii au câştigat primul sfert la 6 puncte 17-23. Tactica antrenorului Sreko Sekulovic pusă bine la punct, ca echipa locală să-şi păstreze forţele spre sfârşitul sferturilor în minutul 15 din sfertul al doilea, cu un scor favorabil oaspeţilor la o diferenţă de 11 puncte, mureşenii au forţat jocul reuşind să egaleze la pauză:45-45.

În sfertul al treilea, steliştii, văzând că diferenţa de 12 puncte a rămas aceeaşi, după 20 de minute de joc, din nou au forţat în atac şi câştigă sfertul al treilea la o diferenţă de 11 puncte: 63-74, scorul celor trei sferturi. Jocul a intrat în ultimul sfert, al patrulea, bucureştenii îşi măresc avantajul la 15 puncte diferenţă, se credeau echipa care va intra în cursa semifinalelor, suporterii, în picioare, a început o galerie puternică, toată sala în acţiune şi în minutul 35, localnicii reducând scorul la 8 puncte diferenţă: 72-80, 88-94, cu tot efortul steliştii au câştigat lupta, dar nu şi războiul, au recuperat doar 6 puncte din 12 din jocul tur şi mare bucurie în Sala Sporturilor din Târgu-Mureş la terminarea partidei, care a continuat sărbătoarea mare de calificare a echipei BC Mureş în semifinalele „Cupei României" şi credem că din nou informaţia mureşeană va juca Finala. S-au calificat în semifinale: Sibiul şi echipa piteşteană.

Au punctat pentru mureşeni: Adamovic 23/1x3 puncte, Peciukas 16/1, K. Dykes 13/1,Ceskovic 12/1, Ivanovic 10/1, Lazăr 6, Barro 4, Capusan 2, Polyak 1, Cordodean 1.

Felicitări şi acelor care au fost prezenţi la această partidă, antrenorului şi întregii echipe BC-Mureş.

A mai rămas un meci pentru calificarea în semifinale: Ploieştiul-BC-Timişoara, nestabilindu-se data când se va juca.