BC Mureș și-a demonstrat valoarea!

Formația BC Mureș și-a atins obiectivul propus. „Tigrii" au învins duminică seara în Trivale, BCM U Pitești - BC Mureș 82-89 (22-15, 17-26, 14-31, 29-17), partida contând pentru etapa a XVI-a, LNBM. După un prim sfert la îndemâna gazdelor, ardelenii au revnit în joc, și au intrat la pauză cu avantaj pe tabela de marcaj, scor, BCM U Pitești - BC Mureș 39-41. Sfertul trei a fost unul de povestit nepoților: „tigrii" s-au apărat excelent, iar aruncările de la distanță au funcționat aproape perfect. Ivanovic a dat tonul în primul minut al sfertului, și a fost urmat de către Adamovic și Gajovic. În total, BC Mureș a reușit 7 triple. Cea mai mare diferență între cele două echipe s-a consumat în minutul 38, la scorul de 47-72, când BC Mureș avea diferență la conducere de 25 de puncte. În ultima parte a jocului, piteștenii au încercat să revină în joc și au și reușit să strângă rezultatul datorită aruncărilor de la distanță. În final, formația BC Mureș a obținut meritata victorie cu scorul de 89-82.

BC Mureș: Adamovic - 23 (3x3), Ivanovic - 16 (3x3), Dykes - 16, Gajovic - 12 (4x3), Barro - 10 (+ 9 recuperări), Lázár - 4, Peciukas - 4, Polyák - 2, Căpușan - 2.

BCM U Pitești: Sutalo - 21 (3x3), Milosevic - 19, Ross - 13 (1x3), Dapa - 13 (1x3), Kovac - 9 (2x3), Fraseniuc - 4, Maric - 3 (1x3).

În etapa a XVII-a, LNBM, formația BC Mureș se va confrunta cu BC Timișoara. Partida va avea loc la data de 31 ianuarie, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș.