Mureșenii au pierdut datorită neputinței! BC Mureș Târgu-Mureș 67-77 cu BC Timișoara

Sâmbătă, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș, s-a jucat partida din etapa 17-a, dintre formațiile BC MUREȘ și BC TIMIȘOARA, în prezența a peste 1.800 de iubitori ai baschetului mureșean.

Partida a început cu speranța victoriei echipei locale, care în minutul 5 conducea cu 12-8, iar primul sfert încheindu-se cu 22-17. Identică a fost diferența de 5 puncte și în sfertul al doilea, la pauză scorul fiind: 44 -39. După pauză s-a observat că echipa locală nu forța jocul, acțiunile de atac erau mai lente, al treilea sfert încheindu-se cu 58-52.

Nimeni din cei prezenți nu se gândea ce va urma în ultimul sfert. Formația de pe Bega a egalat și a preluat conducerea cu 6 puncte: 58-64. Mureșenii, în 6 minute, nu au înscris niciun punct. Echipa BC Mureș nu-și mai găsea coșul advers. Cei care s-au dovedit mai slabi în teren, Ivanovic și Dykers, au alimentat adversarii cu pase, și pe contraatac au punctat fără milă. Oaspeții au marcat 25 de puncte în ultimul sfert, pe când mureșenii doar 9. Partida a luat sfârșit la 10 puncte diferență pentru oaspeți: 67-77.

Au punctat pentru gazde: Adamovic 19/2x3 puncte, Peciukas 10/2x3, Dykers 10, Barro 7, Căpușan 6, Gajovic 5/1x3, Ivanovic 6, Lazar 4. Alte rezultate: U Cluj - Craiova: 79-63, Ploiești - Steaua:85-80, Oradea-Sibiu: 84-83, Gaz Metan - Pitești: 68-66. BC Mureș nu va juca în etapa a 48-a.