LIGA CAMPIONILOR! BĂIMĂRENCELE AU CÂȘTIGAT ÎN DEPLASARE! VIBORG-HCM BAIA-MARE: 30-31(12-13)

Echipa din Baia Mare a jucat duminică cu campioana Danemarcei Viborg, echipă care în anul 2000 era cea mai bogată și mai puternică din Europa. Acum, campioana Danemarcei se zbate să reziste calificarea, mai departe, în grupa superioară.

Meciul a început liniștit, în min. 7 scorul era: 4-3, apoi (10) 7-4, a condus echipa gazdă până în min. 23 când au egalat băimărencele, 9-9, repriza 1 s-a încheiat 12-13.

Așa s-au dus, cap la cap, formația băimăreană a condus în permanență, dar numai la 2 goluri diferență pe întreaga repriză a doua, min. 41: 20-22, în continuare un joc de infarct cum nu s-a văzut, cu greu și mare efort echipa din Baia Mare, în finalul partidei, la un punct diferență, 30-31, câștigă cu 4 puncte acumulate, mare speranță să se califice, deoarece din 6 echipe se vor califica 4 și sperăm să fie și echipa noastră între cele patru, va fi greu, dar dacă joacă așa cum a jucat cu Viborg, se va califica.

Le dorim mult, mult succes în partidele de calificare.