SIMONA HALEP A CÂȘTIGAT TURNEUL DE LA DUBAI!

Simona Halep a jucat de marți până sâmbătă cinci partide foarte grele. Marți, în turul al doilea, a intrat Simona, având-o ca adversară de joc pe slovaca Hatuchova, pe care românca a învins-o cu: 6-2, 6-0. În a doua partidă, în optimi, adversara Simonei a fost bulgara Pironkova, care a cedat Simonei cu rezultatul de 6-4, 6-3. Joi, în sferturi, constănțeanca noastră câștigă în fața jucătoarei rusoaice Makarova la: 6-3, 1-6, 7-5. Vineri, în semifinale, a întâlnit-o pe puternica jucătoare daneză Caroline Wozniacki, a cincea jucătoare în lume, Simona a învins-o cu 2-6, 6-1, 6-1. După această victorie în semifinală s-a înscris în finală. Sâmbătă a fost ziua finalei de la Dubai, Simona Halep a întâlnit-o pe jucătoarea cehă Karolina Plișkova. Primul set l-a câștigat românca cu: 6-4, începutul setului al doilea: 2-2, 4-4, 6-6, apoi a urmat tay-brek și Simona câștigă partida: 6-4, 7-6, câștigând astfel ediția a 15-a, iar sărbătoarea închiderii acestui turneu a fost nemaipomenit de spectaculoasă. Simona a primit 456.000 de dolari și 900 puncte WTA. Iubitorii de tenis au urmărit partidele Simonei și o felicităm pentru marea bucurie pe care ne-a adus-o. După această victorie, Simona a revenit pe locul al 3-lea WTA.