ASA - Ceahlăul 3-0. „Roș-albaștrii" rămân neînvinși pe teren propriu!

Formația ASA Târgu-Mureș este de neoprit pe Stadionul Trans-Sil, în Liga 1. Echipa mureșeană a obținut luni seara o nouă victorie categorică, împotriva Ceahlăului, și rămâne singura neînvinsă acasă în acest sezon. Prin victoria obținută în etapa a 19-a, scor 3-0, cu Ceahlăul Piatra Neamț, formația ASA s-a apropiat la opt puncte de liderul Steaua și la 3 puncte de ocupanta locului 2, Petrolul. Bumba a avut prima ocazie, însă nu a nimerit ținta din apropiere. S-a revanșat însă în minutul 26, când a deschis scorul din pasa lui Manolov. Atacantul bulgar a luftat peste două minute, însă Zicu a fost atent și a marcat pentru 2-0. A fost primul gol înscris de mijlocașul de 31 de ani în tricoul mureșenilor. Sepsi a avut o ocazie mare până la pauză, iar ASA și-a mărit avantajul în debutul părții secunde (minutul 46). N'Doye a profitat de eroarea lui Ichim și l-a învins pe Calancea, cu a opta sa reușită din acest sezon. Nemțenii au terminat în zece, după eliminarea lui Buden, iar gazdele s-au întrecut în ratări pe final. ASA - Ceahlăul s-a încheiat 3-0. De remarcat a fost și trimiterea în teren a tânărului jucător mureșean Sergiu Hanca, care s-a aflat la prima evoluție în Liga 1. Pentru ASA Târgu-Mureș au evoluat: Stăncioiu - Feussi (Hanca), M. Constantin, Bejan, Sepsi, Bumba, Mureșan (Gorobsov), N'Doye, Voiculeț, Zicu și Manolov (Axente). În următorul meci ASA va întâlni acasă formația Dinamo, vineri, 6 martie, de la ora 20.30.