Tenismena Alexandra Dulgheru, în turneul „open" din Malaysia!

Jucătoarea de tenis, Alexandra Dulgheru, care în anul 2010, era o mare speranţă a tenisului românesc, care a jucat multe partide în Europa, câştigând mai multe partide importante, situându-se pe locul al 28-lea în lume, în anul 2010 s-a accidentat la genunchi şi umăr, timp de patru ani, mai mult a fost la recuperări decât pe terenurile de tenis. În 2015 şi-a reluat activitatea, participând la „Openul" de la Malaysia de săptămâna trecută, ajungând în „sferturi", a întâlnit-o pe Julia Georges (Germania) 65 WTA, pe care a învins-o cu: 7-6(5), 7-5. Partida a durat trei ore şi 17minute, o victorie răcoritoare a Alexandrei în căldura melaieziană. A urmat sâmbătă partida din semifinală cu australiana Jomile Gajdosova ne care o învins-o Alexandra la: 5-7, 7-5, 7-6, calificându-se în finală. În finală a întâlnit-o pe jucătoarea daneză Wozniacki -locul 6 în lume, primul set românca câştigându-l la 6-4, dar nu a rezistat, pierzând celelalte două seturi, era o mare surpriză să câştigi în faţa unei valoroase adversare, dar Alexandra obţinând locul al doilea în Malaysia. Alexandra Dulgheru pentru locul al doilea a fost recompensată cu 21.400 de dolari şi 180 de puncte WTA.