Victorie pe frontul de nord

ASA Târgu-Mureş a câştigat şi partida din etapa a XXIII-a a Ligii 1, 2-1 în deplasare la Botoşani. Golurile formaţiei noastre au fost înscrise de Ianis Zicu, în minutul 29 şi Marius Constantin, în minutul 76. Pentru gazde a punctat Acsinte, în minutul 71. A 5-a victorie din acest retur care îi menţine pe roş-albaştrii pe poziţia a doua a podiumului. Victoria de la Botoşani a lăsat însă urme în lotul târgumureşean. Gabi Mureşan a fost înlocuit la pauză, acuzând o contuzie puternică, Bruno Martins este suspect de fractură de pomete, iar Claudiu Voiculeţ are la fel o contuzie, în urma unei lovituri primite din partea unui adversar. Mai mult, centralul a fost darnic şi cu avertismentele, 6 la număr, dintre care 2 acordate lui Szekely şi Silviu Ilie, aflaţi pe banca de rezerve. Bucuria victoriei este însă cu atât mai mare, cu cât a fost obţinută cu atâtea sacrificii. Prima ocazie importantă a meciului a adus şi deschiderea scorului. În minutul 29, Sepsi centrează de pe stânga, Manolov deviază din careul mic, iar Zicu înscrie cu un şut sub bară: 0-1. Gazdele au presat în repriza secundă, dar fără ocazii importante. Egalarea a venit în urma unei faze fixe. Martinus execută excelent o lovitură liberă de la marginea careului, Stăncioiu respinge de sub bară, dar Acsinte înscrie cu capul, din plonjon: 1-1. Peste numai 5 minute, revenim în avantaj. Lovitură liberă de pe stânga, centrare Voiculeţ, iar Marius Constantin plasează mingea, cu capul, la colţul lung: 1-2. Minutele de final au fost tensionate, dar fără faze de poartă notabile. Fluierul final îi găseşte pe jucători şi antrenori la centrul terenului, într-o horă a bucuriei. Felicitări băieţi! Liviu Ciobotariu i-a folosit în acest meci pe: Stăncioiu - Hanca, M. Constantin, Bejan, Sepsi - Mureşan (46-Ivan Gonzalez), Bruno Martins - Zicu (57-Feussi), Voiculeţ, Bumba - Manolov (85-Axente). Campionatul se va întrerupe pentru meciul României cu Ins. Feroe, din preliminariile EURO 2016. În următoarea partidă, ASA Târgu-Mureş va juca pe teren propriu cu CSMS Iaşi, vineri, 3 aprilie, de la ora 18.