„Tigrii" au întrerupt seria victoriilor. Energia Tg. Jiu - BC Mureş 81-78

În etapa a 25-a, din Liga Naţională de baschet, formaţia BC Mureş a fost învinsă de Energia Târgu Jiu cu 81-78. Gorjenii s-au impus după un final cu emoţii. Calificate deja în playoff, Energia Târgu Jiu şi BC Mureş s-au luptat pentru o clasare cât mai bună la finalul sezonului regulat. Gazdele au început bine şi conduceau în pauza mare cu 42-37. Dominarea gorjeană a continuat şi în sfertul trei, iar „tigrii" au încercat să revină în ultimele minute. Bosniacul Adamovic de la BC Mureş a fost cel mai bun de pe teren, cu 26 de puncte şi 5 pase decisive, însă prestaţia sa nu a fost suficientă pentru victoria Mureşului. „Tigrii" puteau să trimită totuşi meciul în prelungiri, dar Polyak a ratat o aruncare de la distanţă şi Energia s-a impus cu 81-78. Pentru BC Mureş au evoluat: Adamovic - 26 de puncte, Peciukas - 11, Barro - 10, Gajovic - 9, Lazar - 8, Polyak - 6, Ivanovic - 4, Tudor - 2, Dykes - 2 şi Căpuşan. În ultima etapă, a 26-a, formaţia BC Mureş va întâlni, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureş, echipa U BT Cluj Napoca, în data de 28 martie.