Mureşencele continuă fără punct în acest sezon

Handbalistele de la SC Mureşul Târgu-Mureş au mai pierdut un joc în Liga Naţională, de această dată pe teren propriu în faţa formaţiei CSM Ploieşti, scor 23-26 (13-11), pe terenul căreia s-au impus în această seară cu 26-23, după ce gazdele au condus la pauză cu 13-11. A fost echilibru în primele minute, mergându-se „cap la cap" până la 3-3 (minutul 7), după care a venit prima desprindere a CSM-ului, la 3-5 (minutul 9). Finalul primei părţi a aparţinut mureşencelor. Elevele lui Joszef Bukaresti au înscris cinci goluri consecutive şi au întors scorul: 12-9 (minutul 25). Oana Ionescu a replicat cu două reuşite ce au făcut 12-11, însă golghetera Mureşului, Klimek, a avut ultimul cuvânt al primei reprize, marcând pentru 13-11. Imediat după reluare, aceeaşi Klimek a refăcut diferenţa de trei goluri (14-11), dar ploieştencele au venit rapid aproape şi au stat la un gol în spate până la 17-16 (minutul 38), pentru ca pe final de meci, cu o apărare impenetrabilă şi câteva atacuri încheiate cu gol, au reuşit un 4-0 în ultimele şase minute de joc, punându-şi în cont cele trei puncte cu care se întorc pe loc de play-off în clasament.

SC Mureşul: D. Diaconu, Comşa, Petruneac - Klimek (12 goluri), Bucin (4), Deac (3), Lazăr (2), Şunea Pop (2), Serediuc, Moloci, Avădanei. Antrenor: Joszef Bukaresti.

CSM Ploieşti: A. Dumitru (Ifrim), E. Şerban - O. Ionescu (6 goluri), Toth (5), Chiricuţă (5), C. Preda (4), Vlaskalic (2), Shutska Burtea (1), A. Dincu (1), Ana-Gherman (1), Gărăcel (1), I. Dinu, D. Balaban, Ad. Vasilescu. Antrenor: Goran Kurtes.