Fotbal american,la Târgu-Mureş

Un adevărat meci de fotbal american au putut urmări puţinii spectatori care în ciuda vremii neprielnice au venit duminică dimineaţa la terenul de fotbal din Mureşeni pentru a urmări partida din etapa a 2-a a campionatului naţional de fotbal american din România dintre Mureş Monsters şi Bucharest Warriors.

Fotbal american pur, fără îmbrânceli, fără durităţi, scopul ambelor echipe fiind de a juca curat, fapt reflectat de cele nouă touchdown-uri reuşite pe parcursul meciului. Mureşenii au început iarăşi mai greu, şi până când s-au trezit scorul era 25-0 în favoarea oaspeţilor de la Bucharest Warriors, cea mai veche echipă de profil din ţară. După primul sfert dezastruos băieţii antrenaţi de Szöllõsi László jr. au arătat o atitudine total diferită începând cu sfertul secund, reflectat prin înscrierea a trei touchdown-uri. Cu toate că până la mijlocul ultimului sfert a părut posibilă răsturnarea rezultatului şi producerea unei suprize imense, până la urmă experienţa de joc şi-a pus cuvântul, oaspeţii reuşind să se impună nu fără emoţii. Scor final: Mureş Monsters - Bucharest Warriors 19-40 (0-25, 6-7, 13-0, 0-8).

Punctele gazdelor au fost marcate de Gabriel Hallai (12 p - 2 touchdown-uri, ambele din pase), Mihai Mocanu (6 pt _ touchdown din alergare) şi Călin Oltean (1 pt _ transformare după touchdown). În conferinţa de vest a campionatului: Reşiţa Locomotives _ Cluj Crusaders: 0-52. În următoarea etapă Monsters va sta, în conferinţa de est disputându-se derby-ul bucureştean dintre Warriors şi Rebels. Următorul meci al mureşenilor va avea loc pe 19 aprilie, tot acasă, urmând ca în cadrul etapei interconferinţe Monsters să primească vizita celor de la Crusaders.