BC Mureş a pierdut Cupa României, după o repriză de prelungiri!

Primele două meciuri din final four-ul Cupei României la baschet masculin, găzduit de Sala Sporturilor din Piteşti, s-au încheiat cu victorii ale echipelor BC Mureş şi BC Timişoara. Formaţia mureşeană s-a impus lejer, scor 71-48 (40-13!) în confruntarea cu CSU Atlassib Sibiu. Spre deziluzia numeroşilor suporteri din tribune, favorita lor, BCM Universitatea, a dezamăgit, părăsind terenul învinsă la o diferenţă de 10 puncte, 81-91, în confruntarea cu BC Timişoara, după ce conducea la pauză cu 54-40. Deşi a condus 36 de minute din finala Cupei României la baschet masculin cu BC Timişoara, BC Mureş a fost egalată, cedând apoi după alte cinci minute din prelungiri cu 73-78. În deschidere, echipa gazdă, BCM Universitatea Piteşti a intrat în posesia medaliei de bronz, întrecând pe CSU Atlassib Sibiu cu 81-66. În finala mare formaţia mureşeană a avut un avans de 12 puncte la pauza, 39-27, mărindu-l în sfertul al treilea la 14. Echipa antrenată de Dragan Petricevic a echilibrat jocul, restabilind egalitatea şi preluând conducerea în ultimele două minute. „Tigrii" au revenit, iar la încheierea timpului regulamentar tabela de marcaj arăta 62-62. Timişorenii, impulsionaţi de Bogdan Popescu şi de Pilcevic, au fost la cârma jocului în prelungiri, primul reuşind să transforme două lovituri libere şi să marcheze un coş de două puncte, ducând scorul la 77-73, iar sârbul a stabilit rezultatul final, în urma unei lovituri libere. Deşi n-a fost într-o zi de graţie, americanul Dykes a înscris cele mai multe puncte pentru BC Mureş, 17, urmat de Adamovic, 13, şi Iovanovic, 12.