ACS FC Atletico Bălăuşeri atacă podiumul!

În Liga a V-a, Seria I, judeţul Mureş la fotbal, s-au disputat sâmbătă, 4 aprilie, meciurile etapei a 16-a. Pe terenul Central din Bălăuşeri, formaţia locală ACS FC Atletico s-a impus cu scorul de 5-1 în confruntarea cu AS Forţa Sânpaul. Primii care au deschis scorul au fost oaspeţii în prima repriză. Cei din Bălăuşeri au revenit repede în joc, în repriza secundă, şi au restabilit egalitatea pe tabelă, iar până la fluierul final au dus rezultatul la 5-1 în favoarea lor. Pentru ACS FC Atletico Bălăuşeri au marcat Kacso Attila de 4 ori şi portarul Dorel Vaida, din penalty. Partida a fost arbitrată la centru de Daniel Cărburean, asistat la cele două margini de Andrei Almăşan şi Claudiu Dandea, toţi trei din Sighişoara. Formaţia ACS FC Atletico Bălăuşeri a acumulat 31 de puncte în clasament şi ocupă locul 4. După 16 etape, formaţia Atletico are 10 victorii, un egal, 5 înfrângeri şi un golaveraj de 73-28. Locul 1 în serie este ocupat de CS Iernut II cu 44 de puncte, locul 2 de Raza de Soare Acăţari cu 37 de puncte, iar pe locul 3 se situează Înţelegerea Gălăţeni cu 34 de puncte. „A fost un joc antrenant al echipei noastre şi îi felicit pe toţi jucătorii pentru victoria obţinută. Chiar dacă am fost conduşi, în repriza secundă s-a văzut ambiţia şi atitudinea băieţilor care au reuşit să obţină o frumoasă victorie. Ne-am apropiat la trei puncte de podium şi la şase de ocupanta locului doi. Dorinţa noastră este de a încheia sezonul pe podium şi cred că poate fi realizabil", a afirmat Claudiu Gheorghiţă, antrenorul principal al echipei ACS FC Atletico Bălăuşeri.

Lotul formaţiei ACS FC Atletico Bălăuşeri: Dorel Vaida, Mathe Roland, Gal Gabor, Pal Levente, Cosmin Şamşudean, Szabo Szilard, Cristian Cioloboc, Pal Lehel, Claudiu Didi, Kacso Attila, Florin Musta, Biro Alfred, Adrian Vaschi, Komporaly Krisztian, Zsiga Szabolcs. Antrenori: Claudiu Gheorghiţă (principal), respectiv Komporaly Attila şi Maghyrosi Csaba (secunzi). Preşedinte: Kacso Csaba.

Runda a 16-a, în Seria I, a fost una cu multe goluri, scorul etapei fiind consemnat la partida Raza de Soare Acăţari - FC Municipal Târnăveni, scor 14-0. Alte rezultate: Real Valea Largă - Flamura Boziaş Târnăveni 7-0, Inter Sânger - Înţelegerea Gălăţeni 1-4, CS Iernut II - Spicul Gheja 7-1, Târnava Mică Sângeorgiu de Pădure - Juventus Tăureni 4-1 şi Tricolorul Ţigmandru - Mureşul Ogra 2-3.