Campionatul Naţional de Fotbal Unificat - faza locală

Joi, 9 aprilie, pe terenul sintetic din Complexul de agrement şi sport „Mureşul" - Weekend, din Târgu-Mureş, s-a disputat partida dintre echipele CSEI Nr.3 S.A.M. Reghin şi Centrul Şcolar pentru Educaţie Inclusivă Nr.2 Târgu-Mureş, contând pentru Campionatul Naţional de Fotbal Unificat, pentru echipe de 7, ediţia 2015 - faza locală (copii născuţi între 1999 şi 2001). După disputarea a două reprize a câte 15 minute, rezultatul a fost egal 4-4 (3-2), urmând două reprize de prelungiri a câte 5 minute. La final învingători au ieşit cei de la CSEI Nr.3 S.A.M. Reghin, care au marcat golul decisiv, şi s-au impus cu 5-4, urmând să reprezinte judeţul Mureş la faza regională, care va avea loc în perioada 22-30 aprilie. Evenimentul a fost organizat de Federaţia Română de Fotbal şi Asociaţia Judeţeană de Fotbal Mureş, în parteneriat cu Primăria Municipiului Târgu-Mureş şi Fundaţia Special Olympics România. „Având în vedere că partida s-a disputat între copii cu dizabilităţi, pot spune că jocul s-a desfăşurat în condiţii normale fără a exista incidente. De menţionat faptul că la teren au existat pe întreg parcursul jocului două maşini de asistenţă medicală, şi, repet, din fericire nu a fost nevoie de intervenţia medicilor. În ansamblu a fost o acţiune reuşită", a afirmat preşedintele AJF Mureş, domnul Mircea Bucur.