Egalitate în derby-ul mureşean!

În Liga a III-a, Seria a V-a, la fotbal s-au derulat vineri, 10 aprilie, meciurile etapei a 19-a. Pe Stadionul „Cornel Orza" din Iernut s-au duelat formaţiile CS Iernut şi CSM Avântul Reghin. Iernuţenii au început în forţă şi au înscris în minutul 16, prin Zeze Lago Anderson. Au urmat minute în prima repriză cu faze spectaculoase de la o poartă la alta, dar fără rezultat. În partea a doua a jocului oaspeţii au restabilit egalitatea în minutul 87, prin Florin Truţă. Ocaziile nu au contenit să apară în ultimele minute, însă partida s-a încheiat la egalitate 1-1.

„Am aşteptat mult mai mult de la acest joc, fiind un derby local. A fost un joc în care ne-am fi putut apropia la puncte de Reghin, dar nu a fost să fie. Ne aşteaptă alte 8 jocuri şi mergem mai departe. În Liga III este o mare diferenţă faţă de Liga IV. Cu siguranţă vom rămâne în această ligă, şi aştept sponsori să ne susţină", a declarat la final Sorin Dumbrăvean, preşedintele CS Iernut.

„A fost un meci în care se putea mai mult, însă acest egal este mulţumitor. Ocazii au existat, dar finalizarea a lăsat de dorit. Felicit jucătorii pentru prestaţia avută în acest derby local", a declarat Ovidiu Mărginean, antrenor principal CSM Avântul Reghin.

CS IERNUT: Radu Fărcaş - Alexandru Groza, Ştefan Popa, Cornel Coc, Andrei Balea, Fekete Istvan, Zeze Lago Anderson, Rareş Cîndea, Ionuţ Cheţan (63 - Vasile Dicher), Ovidiu Meruţiu (78 - Mădălin Olar), Răzvan Stoica. Antrenori: Nicolae Ghira şi Horaţiu Moldovan.

CSM AVÂNTUL REGHIN: Vlad Negru - Rareş Inţa, Răzvan Dan, Cristian Merdariu, Ilie Echim, Paul Luca(63 - Csog Norbert), Andrei Moldovan (65 - Csiki Vilmos), Mircea Ungur, Flotin Truţă, Vasile Petra, Antal Szabilcs (72 - Vilmos Stoica). Antrenori: Pop Coriolan şi Ovidiu Mărginean.

În etapa a 19-a, Liga a III-a ,Seria a V-a, s-au mai consemnat rezultatele: CS Oşorhei - Metalugistul Cugir 0-2, FC Municipal Baia Mare - Sănătatea Cluj 1-0,

Arieşul Turda - Unirea Dej 1-0, Unirea Jucu - Gloria Progresul 2-1, Industria Galda - CSC Sânmartin 2-1, Sighetu Marmaţiei - FC Zalău 2-0.

În clasamentul seriei conduce formaţia FC Municipal Baia Mare cu 42 de puncte. Formaţia CSM Avântul Reghin se situează pe locul 10 cu 24 de puncte, iar echipa CS Iernut ocupă locul 12 cu 19 puncte. Ultimele clasate sunt pe locul 11 - Unirea Dej cu 10 puncte şi pe locul 12 - Sănătatea Cluj cu 9 puncte.