City'us Târgu-Mureş are acces în semifinale!

Formaţia City'us Târgu-Mureş s-a calificat în semifinalele Campionatului Naţional la futsal după doar 2 dispute cu Sepsi Sf. Gheorghe. Ceea ce se părea a fi un duel echilibrat s-a tranşat mult mai clar în favoarea târgumureşenilor. Meciul 2 nu a avut practic istoric decât în primele 8 minute. După euro-golul reuşit de Liviu Ruxandari, City'us s-a dezlănţuit şi a punctat de bandă rulantă. La 0-2, oaspeţii au scos portarul, dar două greşeli pe faza de construcţie au stabilit scorul pauzei, 4-0 pentru echipa pregătită de Kacso Endre. Demn de remarcat este faptul că City'us a primit gol după 68 de minute, cumulând cele două dispute, de la o formaţie recunoscută pentru apetitul ofensiv. Golurile echipei noastre au fost înscrise de: Ruxandari (9), Dobre (11), Răducu (13), Al-Ioani (13), Csoma Alpar (22), Paulo Ferreira (23), Gherman (37). Pentru oaspeţi au punctat Ţicalo (28) şi Rivera (40).

Jucătorii i-au dedicat această victorie lui Vlăduţ Pavel, grav accidentat în cursul săptămânii trecute. În urma acestei victorii, City'us se califică în semifinale, unde va întâlni câştigătoarea sezonului regulat, Autobergamo Deva. Primul joc se va disputa la Târgu-Mureş, iar următoarele două, dacă va fi nevoie şi de jocul decisiv, la Deva. În cealaltă semifinală se înfruntă FK Od. Secuiesc şi Dunărea Călăraşi. Până la primele dispute din semifinale, luni, 20 aprilie, cele două formaţii ale clubului City'us Târgu-Mureş dispută jocurile din sferturile de finală ale Cupei României, la Târgu-Mureş. Iată şi programul jocurilor: ora 17.00 - City'us 2 Târgu-Mureş - Autobergamo Deva şi de la ora 19.00 - City'us Târgu-Mureş - United Galaţi. În celelalte partide din sferturi: Muncitorul Reşiţa - KSE Tg. Secuiesc şi Futsal Ceahlăul Pt. Neamţ - FK Od. Secuiesc. Echipele care vor câştiga aceste jocuri se vor califica în Final Four, turneu găzduit de Od. Secuiesc.