1-0 la general, în duelul cu Autobergamo

Echipa City'us Târgu-Mureș a câștigat cu 2-1 (0-1) primul meci din semifinalele play-off-ului Ligii 1 la futsal, disputat marți seara, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș. Golurile victoriei au fost înscrise de Ion Al-Ioani, minutul 22, și Emil Răducu, cu 20 de secunde înainte de fluierul final. Oaspeții deschiseseră scorul în minutul 9, prin Florin Ignat. În urma acestei victorii, City'us are 1-0 în disputa pentru un loc în finală, mai având nevoie de o singură victorie. A fost, cu siguranță, cel mai frumos meci de fotbal în sală, văzut în România în ultimii ani. Angajament, determinare, luptă până la epuizare, între două formații de aceeași valoare, cu jucători de calitate. Asta au arătat jucătorii de la City'us, care și-au dominat adversarul pe tot parcursul jocului, ratând, în special în repriza a 2-a, mai multe ocazii clare de gol. În prima repriză, la una dintre puținele incursiuni periculoase, Ignat pătrunde prin zonă centrală și îl învinge pe Carlao. Egalarea vine în minutul 2 al reprizei secunde, Al-Ioani profitând de neatenția apărării adverse. În minutul 30, atât City'us cât și Deva aveau câte 5 faulturi de echipă, orice intervenție neregulamentară fiind penalizată cu lovitură de la 10 metri. Deva a beneficiat de o astfel de lovitură, cu 4 minute înainte de final, dar Cristi Matei a trimis pe lângă poartă. După o altă serie de ratări la poarta lui Iancu, City'us înscrie golul victoriei cu 20 de secunde înainte de sirenă. Răducu, excelent găsit la marginea careului advers, înscrie plasat, fără speranțe pentru portarul advers.Victorie excelentă care oferă formației noastre prima șansă de calificare în finală. Pentru formația noastră au evoluat: Carlao - Mimi Stoica, Paulo Ferreira, Csoma Alpar, Răducu, Gherman, Dobre, Nuno Miguel, Al-Ioani, Ruxandari și Nicușan. Meciul 2 este programat marți, 5 mai, de la ora 19, la Deva. În caz de egalitate la victorii, partida decisivă va fi miercuri, 6 mai, tot la Deva.