ASA Feminin ratează finala Cupei României

ASA Feminin Târgu-Mureş a pierdut finala Cupei României, disputată miercuri la Bistriţa, în faţa campioanei Olimpia UT Cluj-Napoca. Clujencele s-au impus cu 4-0 (2-0) prin golurile reuşite de Bâtea (29), Ganea (45-11 m), Giurgiu (57), Lunca (61). În minutul 44, Părăluţă, portarul echipei noastre, a fost eliminată după un fault în careu, în postură de ultim apărător, clujencele marcând apoi din penalty. ASA a avut două mari ocazii în prima repriză, mai întâi în minutul 3, când Csiszar nu a putut să o învingă pe portăriţa adversă, după o reluare cu capul şi în finalul primei reprize, când şutul trimis de Sandu, de la aproximativ 40 de metri, a lovit bara şi a ieşit în afara terenului. Pentru ASA Feminin au evoluat: Părăluţă - A. Boroş (44-Bertea), Jahn, Barabasi - Gorea, Roca (67-M. Boroş) - Goder, Csiszar (79-Kopacsi), Sandu (60-Toth) - Meleacă, Sinka (76-Sarosi).

După titlul şi cupa cucerite în 2010, în ultimii 5 ani, formaţia târgumureşeană se clasează pe locul 2 în campionat şi dispută finala Cupei României, fiind devansată de fiecare dată de echipa din Cluj-Napoca. Poate la anul norocul se va schimba...