Campionatul European la judo pentru veterani

La Balatonfüred, în Ungaria, a avut loc Campionatul European pentru veterani. La startul întrecerilor au fost prezenţi şi sportivii mureşeni de la Bushi Shindo. Prestaţia lor a fost remarcabilă, Csép Dezsõ încununându-se cu laurii titlului european. Veteranul nostru a învins în limitele categoriei 100 kg, la grupa de vârstă 65-70 de ani. Clubul mureşean a mai fost prezent la competiţie prin Tordai Levente, clasat pe locul cinci la categoria +100 kg, secţiunea M4, şi Gicu Zăbală, locul 11, categoria 100 kg, secţiunea M3. Europenele veteranilor a suscitat un interes deosebit, drept dovadă este numărul mare de concurenţi, 572, din 35 de ţări. România, cu 5 sportivi participanţi s-a clasat pe locul 20.