Zece goluri la Ungheni, în manşa retur a barajului de promovare în Liga 3. CS Viitorul Ungheni - Înfrăţirea Agromec Hărman, scor 4-6!

Campioana judeţului Mureş, liga 4, echipa Viitorul Ungheni a ratat accederea în Liga a III-a, în urma înfrângerii suferite pe propriul teren cu scorul de 4-6 (1-4), în compania formaţiei Înfrăţirea Agromec Hărman (BV). Meciul a contat în lupta pentru promovarea în Liga a III-a. În primul joc echipa Viitorul Ungheni a fost învinsă cu 2-0 în deplasarea de la Hărman. Sâmbătă, 27 iunie, în tribunele Stadionului „Ungheni", care a fost neîncăpător, suporterii au fost fair-play. Braşovenii au tăiat elanul tinerilor fotbalişti de la Viitorul, din primele minute, trecând în avantanj după 7 minute, prin golurile lui Szabo şi Damian. Mai mult centralul ploieştean Ovidiu Oprea a lăsat formaţia din Ungheni în 10 jucători, eliminându-l pe Cosmin Oprea, după 6 minute. Echipa Înfrăţirea şi-a majorat scorul prin Strătilă şi Vârlan, la 4-0, în următoarele 25 de minute. Pentru mureşeni, primul gol a fost înscris de Liviu Pop, cu 5 minute înainte de finalul primei reprize, scor 1-4 la pauză.

La reluare formaţia Viitorul Ungheni a revenit în joc, având ambiţia şi energia necesare de a întoarce rezultatul. Echipa Viitorul a marcat trei goluri consecutive prin Stoica şi Crişan de două ori, readucând egalitatea pe tabela de marcaj, 4-4. Maturitatea şi experienţa echipei oaspete au condus jocul în minutele ce au urmat în favoarea lor. Jucătorii Feraru şi Ilie Popa au marcat pentru braşoveni. Scor final: CS Viitorul Ungheni - Înfrăţirea Agromec Hărman 4-6.

În urma acestui rezultat, coraborat cu cel din meciu tur, braşovenii au acces în Liga 3 a fotbalului românesc. Scor final în urma celor două meciuri, CS Viitorul Ungheni - Înfrăţirea Agromec Hărman 4-8.

„Avem un lot tânăr pe care vreau să-l felicit pentru spectacolul oferit în teren, celor care au fost prezenţi la acest meci. Am demonstrat că atitudinea şi ambiţia pot aduce satisfacţie chiar şi în faţa unei formaţii care are jucători cu mai multă experienţă. Repet, suntem un lot de jucători tineri, care va continua pentru a obţine în viitor performanţă. Ţin să mulţumesc suporterilor şi tuturor celor care au fost la acest meci", a afirmat Cristian Duran, antrenorul principal al formaţiei CS Viitorul Ungheni.

Lotul formaţiei CS Viitorul Ungheni: Rareş Eremiaş, Filip Stoica, Cosmin Oprea, Laszlo Norbert, Gabriel Bidi, Paul Pop, Şomodi Alexandru, Liviu Pop, Alexandru Crişan, Bogdan Dragoş, Gabriel Huza. Rezerve: Paul Botezan, Bogdan Ştefan, Paul Aldea, Vlad Drăghici, Dragoş Borz, Marius Botoş, Szocs Szilard. Antrenori: Cristian Duran (principal), Kovacs Cornel (secund) şi Ioan Barna (antrenor portari).

Partida a fost arbitrată la centru de Ovidiu Petru Oprea (Ploieşti - Prahova), asistenţi - Joszef Peter (Sfântu Gheorghe - Covasna) şi Gabriel Ion Cătană (Târgovişte - Dâmbovita), iar arbitru de rezervă - Claudiu Ştef (Târgu-Mureş). Observatori: Patriţiu Abrudan (Cluj-Napoca - Cluj) şi Ivan Toma (Bistriţa - Bistriţa Năsăud).