Experienţa şi-a spus cuvântul! ASA - Steaua 1-0. Mureşenii au câştigat Supercupa României!

ASA Târgu-Mureş a reuşit să câştige primul trofeu din istoria sa. Vicecampioana ediţiei trecute din Liga 1 a cucerit Supercupa României, după ce s-a impus cu 1-0 în faţa Stelei, la Constanţa, la meciul de debut al lui Mirel Rădoi pe banca roş-albaştrilor. Este al doilea an la rând când roş-albaştrii pierd primul trofeu al sezonului, anul trecut cedând la penalty-uri în faţa celor de la Astra Giurgiu. În acelaşi timp, Steaua a fost învinsă pentru a treia oară consecutiv de ASA, fără a reuşi să înscrie vreun gol în aceste jocuri. Aflaţi într-o situaţie dificilă din punct de vedere financiar şi cu Dan Petrescu pe picior de plecare în China, mureşenii au reuşit să-şi ia revanşa în faţa Stelei pentru pierderea dramatică a campionatului. Campioana a început mai bine, iar Chipciu i-a dat primele emoţii lui Stăncioiu în minutul 10. Replica ardelenilor a venit şapte minute mai târziu, când Mureşan a tras pe lângă, după o acţiune a lui N'Doye. Până la pauză, Tudorie a irosit două ocazii de a marca, iar Rădoi a fost nevoit să renunţe la Iancu, accidentat, fostul jucător al Viitorului fiind înlocuit cu Grădinaru. Repriza a doua a fost mult mai animată. N'Doye şi Chipciu puteau deschide scorul cu şuturi în forţă, înainte ca tânărul Cojocaru să intervină providenţial la execuţia acrobatică a lui Romario Kortzog, în minutul 59. Golul care a făcut diferenţa a venit în minutul 63. Fostul stelist Pawel Golanski a recuperat o minge în propria jumătate, a avansat nestingherit şi a centrat perfect pentru Mircea Axente, care a marcat din apropiere profitând de reacţiile întârziate ale lui Tamaş, Varela şi Cojocaru. Steaua nu a putut reveni în joc, iar ASA şi-a păstrat avantajul fără emoţii în ultima jumătate de oră a partidei şi a cucerit primul trofeu al sezonului. Pentru ASA Târgu-Mureş, au evoluat: Stăncioiu - Golanski (Hanca 83), Marius Constantin, Bejan, Brandan - Mureşan, N'Doye - Romario Kortzorg (Manolov 90+3), Gorobsov, Dacian Varga (Luis Pedro 61) - Axente. Antrenor: Dan Petrescu. Pentru Steaua au jucat: Cojocaru - Râpă, Tamaş, Varela, Toşca - Muniru (Mihalcea 74), Neagu (Tahar 68) - Iancu (Grădinaru 44), Stanciu, Chipciu - Tudorie. Antrenor: Mirel Rădoi. Felicitări, băieţi! Bravo, ASA Târgu-Mureş!