Campionatul Naţional de Atletism Veterani (Masters) 2015

În perioada 4-6 iulie, doi atleţi târgumureşeni şi doi sighişoreni au participat la Campionatul Naţional de Atletism Veterani (Masters) disputat în aer liber. Competiţia a avut loc la Bucureşti, pe Stadionul „Sötér-Balázs Jolán". Multipla campioană naţională, târgumureşeanca Barabási Rozália, şi fosta câştigătoare a Dinamoviadei de la începutul anilor '80, fostul fotbalist de la Viitorul Prodcomplex Târgu-Mureş, Böjte Attila (amândoi sunt legitimaţi la SC Carpaţi din Miercurea Ciuc), sighişorenii Ioan Jiga şi Adrian Mezdrea toţi au obţinut rezultate remarcabile. Barabási la categoria 35-40 ani fete, la proba de 100 metri plat şi săritură în lungime, unde a obţinut medalia de aur, iar la 200 metri plat a câştigat medalia de bronz, în timp ce Böjte, la categoria 50-55 ani bărbaţi, la 100 m plat şi săritură în lungime, a obţinut locul 2, iar la 200 m plat s-a clasat pe locul 3. Sighişoreanul Ioan Jiga, la categoria 60-65 ani bărbaţi, la aruncarea suliţei, a obţinut locul 1, la aruncarea greutăţii - locul 2, la 100 metri plat - locul 2, la 400 metri plat - locul 4, iar Adrian Mezdrea, la 40-45 ani bărbaţi, la aruncarea suliţei -locul 2, la 100 plat - locul 3, la 800 metri - locul 2 şi la 1.500 metri - locul 3. La concurs au participat 260 de atleţi. Cei care au câştigat locul 1 au primit tricouri de campion, iar restul câştigătorilor au primit medalii şi diplome. Atleţii mureşeni vor să participe şi la Campionatul Balcanic, care se va desfăşura între 18-20 septembrie, la Salonic (Grecia).