HORIA TECĂU Și JEAN ROGER AU CÂȘTIGAT „TROFEUL" LA DUBLU DE LA WIMBLEDON!

Favoriții numărul 4, Horia Tecău/Jean Roger joacă împreună de anul trecut. Ei au jucat sâmbătă finala, având ca adversari perechea Jamie Murray/John Peera. Ei joacă împreună din 2013 și au cucerit mai multe turnee. Tecău/Roger se gândeau că partida va fi foarte grea. Dar nu a fost așa. A fost cel mai bun meci al lui Horia Tecău de când joacă tenis. El a mai jucat încă trei finale la Wimbledon, necâștigând niciuna. Partida a început foarte bine, câștigând primul set cu: 7-6, al doilea cu 6-4. Nu le-a lăsat adversarilor nicio speranță, câștigând și al treilea set tot cu 6-4, per total cu 3-0 la seturi.

Trebuie să amintim că în semifinală Tecău/Roger au întâlnit un cuplu semi-românesc, pe Florin Mergea. Partida a durat 3 ore și 27 de minute și cu greu au câștigat Tecău/Roger. Sâmbătă a fost o zi de sărbătoare a tenismenilor Horia Tecău/Jean Roger. La terminarea partidei au fost aplaudați de miile de iubitori ai tenisului, iar efortul lor a fost răsplătit cu frumoase sume de bani. Horia este considerat cel mai bun tenisman la dublu, aducându-ne tuturor românilor mari bucuri!