Steaua - ASA Târgu-Mureş 1-1. Vicecampioana, aproape de o nouă victorie!

Într-o partidă din etapa a VII-a a Ligii 1, ASA Târgu-Mureş a terminat la egalitate, 1-1, partida de pe Arena Naţională, cu Steaua Bucureşti. Golul echipei noastre a fost înscris de Filip Jazvic, în minutul 54, după o excelentă pasă primită de la Louis Pedro. După o primă repriză mai slabă, ASA a controlat în totalitate partea secundă şi ar fi putut obţine o nouă victorie în faţa Stelei, la ocaziile importante de gol pe care le-a avut. Un nou egal, cel de-al 4-lea de la începutul sezonului, dar care a arătat tăria echipei, capabilă de a reveni în joc, după ce a fost condusă. Cu Golanski, Romario, Costa şi Ndoye accidentaţi şi cu Axente incomplet refăcut, cei care au intrat pe teren au demonstrat că sunt jucători pe care se poate conta. În minutul 31, Jazvic a avut singura şansă de gol pentru ASA, în prima repriză, şutul croatului trecând puţin pe lângă poarta lui Cojocaru. La faza următoare, gazdele deschid scorul, prin Popa, cu un şut la colţul scurt, din lateral dreapta. De la pauză revine o altă echipă. Mult mai agresivă, cu un pressing la primele pase pe faza de construcţie a adversarei. În minutul 54, Louis Pedro interceptează o minge în apropierea centrului terenului, trece printre doi adversari şi pasează în careul lui Jazvic. Şutul acestuia din alergare îl învinge pe portarul stelist, iar minge se opreşte în plasă. Până la final, târgumureşenii au controlat jocul şi, în câteva rânduri, au avut şansa golului victoriei, cea mai mare ocazie fiind reluarea lui Dedov din interiorul careului. La poarta cealaltă, Stăncioiu a avut o intervenţie spectaculoasă în minutele de prelungire, la lovitura liberă executată de Iancu. Rezultat final, Steaua - ASA 1-1, iar formaţia noastră continuă seria de rezultate pozitive în faţa campioanei. Vasile Miriuţă i-a folosit în acest joc pe: Stăncioiu - Velayos, Bejan, Ivan Gonzalez, Balic - Mureşan, Gorobsov - Hanca (80-Brandan), Jazvic, Louis Pedro (72-Dedov) - Axente (46-Jurado). În următorul joc, roş-albaştrii vor reveni pe Trans-Sil, pentru jocul cu nou-promovata FC Voluntari, programat vineri, 21 august, de la ora 18.30. Alte rezulte ale etapei a VII-a, Liga 1: Petrolul - FC Botoşani 2-1, ACS Poli Timişoara - CSU Craiova 1-1, FC Voluntari - Astra 1-2, CSMS Iaşi - Dinamo 0-0. Etapa s-a încheiat luni cu partidele Viitorul-Chiajna şi Pandurii-CFR Cluj (după închiderea ediţiei). În clasament conduce Astra cu 14 puncte.