„Tigrii" s-au împiedicat la Dinamo

Dinamo este de neînvins la revenirea în Liga Națională de baschet masculin. A ajuns la două victorii consecutive după ce a învins-o pe BC Mureș cu 81-69 (19-23, 19-20, 20-10, 23-16). Formația BC Mureș a reușit o primă repriză excelentă în sala Dinamo din București, dar băieții lui Audrius Prakuraitis au căzut în sfertul trei al partidei, atunci când nu au reușit să marcheze decât 10 puncte. Echipa antrenată de Aleksander Todorov a fost condusă, totuși, pe durata primelor două sferturi. Favoriții publicului au forțat în sfertul trei, pe care l-au adjudecat cu 20-10. Marko Sutalo a marcat 17 puncte, iar dinamoviștii au câștigat cu 81-69 și sunt revelația Ligii Naționale. Pentru BC Mureș au punctat: Barro - 18, Ivanovic - 17 (3x3), Gajovic - 12 (2x3), Fraseniuc - 6 (2x3), Polyák - 6, Martinic - 5 (1x3), Jurevicus - 3 (1x3), Kemp - 2. În etapa a III-a, BC Mureș va întâlni pe teren propriu formația CSM Oradea, duminică 18 octombrie.