Victorie importantă pentru „roş-albaştri". CSMS Iaşi - ASA Târgu-Mureş 0-1

ASA Târgu-Mureş a reuşit al doilea succes în deplasare din acest sezon, pe terenul lui CSMS Iaşi şi a legat două victorii consecutive în Liga 1. Ramiro Costa a fost decisiv şi în această etapă, iar golul înscris la Iaşi în minutul 52 a pus cele 3 puncte în tolba ASA-ului. Fără Mureşan şi Bejan, ambii suspendaţi, antrenorul Vasile Miriuţă a pus în teren o echipă bine organizată, care să nu lase spaţii gazdelor, periculoase pe teren propriu. Aflat la meciul 100 în Liga 1, Vasile Gheorghe putea deschide scorul pentru gazde în minutul 13, însă Golanski a deviat în corner. Viveiros a avut şi el o ocazie mare, dar a trimis pe direcţia lui Stăncioiu. ASA a cerut penalty la duelul dintre Hanca şi Enescu, însă la pauză a fost 0-0. Frăsinescu putea marca la 5 minute de la reluare - Stăncioiu a fost, însă, la post. Golgheterii deţinătoarei Supercupei României au creat faza singurului gol al partidei. Jazvic a şutat, Grahovac a respins în faţă, iar Ramiro Costa a fost pe fază şi a trimis în plasă. A fost al treilea gol consecutiv al argentinianului în Liga 1. Bole nu l-a putut învinge pe Stăncioiu în minutul 63, iar Golubovic a avut două ratări mari pe final. Mai întâi a nimerit bara, din centrarea maghiarului, apoi şutul său a fost blocat de Balic. Pentru CSMS Iaşi, aceasta a fost prima înfrângere pe teren propriu în acest sezon. Pentru ASA au evoluat: Stăncioiu - Golanski (79-Velayos), Balaur, I. Gonzalez, Balic - Gorobsov (46-Ndoye), Brandan - Hanca, Jazvic, L. Pedro (55-Romario) - R. Costa. ASA acumulează 16 puncte şi rămâne în partea superioară a clasamentului. Liga 1 se întrerupe pentru jocurile echipei naţionale a României. În următoarea partidă, roş-albaştri vor juca pe Trans-Sil, cu Petrolul, sâmbătă, 12 septembrie, de la ora 21.00.