UNDER 21: ROMÂNIA - BULGARIA 0-2, ÎN PRELIMINARIILE 2017

Vineri, de la ora 19.45, pe stadionul Trans-Sil din Târgu-Mureş, reprezentativa Under 21 a României a disputat un nou meci din calificările pentru Campionatul European din 2017, ce va fi găzduit de Polonia. Bulgaria a deschis scorul prin Minchev, care a înscris cu o lovitură de cap din 7 metri, în minutul 16. Tăbăcariu a fost eliminat în minutul 54, dupăun fault din postură de ultim apărător. Kolev înscrie în minutul 87, cu un şut de la 16 metri, şi stabileşte scorul final, România - Bulgaria 0-2. Pentru această partidă, selecţionerul Cristian Dulca i-a folosit pe: 12. Cojocaru - 6. Bălaşa, 3. Hodorogea, 5. Boldor-cpt., 4. Manea - 15. Nedelcu, 8. Tăbăcariu - 11. Păun, 10. Mitriţă (19. Rotariu, min. 70), 7. Fl. Tănase (17. Tudorie, min. 81) - 9. Puşcaş. Rezerve: 1. Brănescu - 2. Nedelcearu, 13. Ov. Popescu, 14. Mitache, 16. Miron. Următorul meci al reprezentativei noastre în cadrul grupei a 5-a preliminare va avea loc astăzi, 8 septembrie, în deplasare cu Armenia. În meciul tur România a învins cu 3-0. Tot astăzi în grupa a 5-a se disputăşi partida Bulgaria - Luxemburg. Din grupă mai fac parte selecţionata Luxemburgului. Până acum în grupa noastră s-au mai consemnat rezultatle: Ţara Galilor - Bulgaria 3-1 şi Luxemburg - Ţara Galilor 1-3. Câştigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecţionate care vor merge la EURO 2017 din Polonia.