România - Ungaria 2-2 în play-off-ul Euro 2016

Reprezentativa de futsal a României a remizat, la Buzău, în manșa tur a barajului pentru calificarea la Campionatul European din 2016, ce va fi găzduit de Serbia. După o primă repriză fără gol marcat, „tricolorii" pregătiți de Zoltan Jakab au reușit să înscrie de două ori în primul minut al părții secunde, prin Al-Ioani și F. Matei. Avantajul nu a durat nici trei minute, Gal și Droth izbutind să egaleze și, în același timp, să stabilească scorul final al primei manșe a play-off-ului. Returul este programat pe 22 septembrie, de la ora locală 20:00 (21:00 ora României), la Debrecen. Lotul convocat de selecționerul Zoltán Jakab pentru dubla confruntare cu Ungaria este următorul: Vlad IANCU (Informatica Timișoara), Petrișor TONIȚA (Autobergamo Deva) - portari; Florin IGNAT (Autobergamo Deva), Florin MATEI (Informatica Timișoara), Cristian MATEI (Autobergamo Deva), Emil RĂDUCU (City'Us Târgu-Mureș), Ion AL IOANI (Informatica Timișoara), Adrian PÂNZARU (Autobergamo Deva), Robert LUPU (Informatica Timișoara), SZÕCS László (Futsal Klub Odorheiu Secuiesc), Dumitru STOICA (City'Us Târgu- Mureș), CSOMA Alpár (City'Us Târgu-Mureș), MÁNYA Szabolcs (Autobergamo Deva), Marian ȘOTÂRCĂ (Dunărea Călărași). Opt echipe sunt deja calificate la turneul final programat în perioada 2-13 februarie, în Serbia. Pe lângă țara gazdă, la EURO vor mai fi prezente Rusia, Spania, Italia, Ucraina, Slovenia, Croația, Portugalia. Acestor reprezentative li se vor alătura încă patru în urma jocurilor de baraj:. Rezultatele din tur: România - Ungaria 2-2, Cehia - Belarus 2-1, Azerbaijan - Slovacia 3-1, Bosnia-Herțegovina - Kazahstan (ora 21:00).