Eşec în faţa gorjenilor: Pandurii - ASA 2-0

Pandurii Tg.-Jiu şi ASA Târgu-Mureş s-au întâlnit, vineri seara, la Turnu Severin, în al doilea meci al etapei a 11-a din Liga 1. Gorjenii s-au impus cu 2-0, datorită golurilor lui Nicoară şi Hora, ultimul marcând în poarta fostei formaţii, iar mureşenii au ratat astfel şansa de a trece pentru moment pe primul loc. Pandurii urcă după acest succes până pe podium, cu 19 puncte, la egalitate cu ocupanta locului doi, Viitorul, şi la o lungime în spatele liderului Astra. ASA rămâne cu 17 puncte şi a coborât sub Dinamo, din cauza golaverajului. Viorel Nicoară a deschis scorul după zece minute, la capătul unei acţiuni superbe a lui Mihai Răduţ. A fost primul gol pentru mijlocaşul de 27 de ani în acest sezon. Zece minute mai târziu, Ramiro Costa a avut un gol anulat pentru offside, acelaşi jucător irosind şi o ocazie uriaşă în minutul 30, fază la care mureşenii au cerut penalty, pentru o împingere a lui Romario. În debutul părţii a doua, oaspeţii au fost mai periculoşi şi au ratat mai multe ocazii la poarta lui Mingote, dar de marcat au marcat tot jucătorii lui Edi Iordănescu. În minutul 78, Hora a dublat avantajul Pandurilor, după o pasă excelentă oferită de căpitanul Dan Nistor. Cu un minut înainte de final, ASA Târgu-Mureş a rămas în inferioritate numerică. Pedro a văzut roşu direct, după un fault asupra lui Munteanu care scăpase singur cu Stăncioiu pe contraatac. S-a terminat 2-0, iar ASA a suferit prima înfrângere în campionat după cinci etape. La finalul jocului, antrenorul ardelenilor, Vasile Miriuţă a acuzat arbitrajul, considerând că rezultatul a fost influenţat de deciziile luate de brigada condusă de George Găman. „Am avut gol valabil, am avut penalty. Păcat! Eu nu zic că ei nu greşesc, dar să greşeşti aşa...", a declarat Miriuţă, după meciul de la Severin. „Am marcat un gol perfect valabil, am avut şi un 11 metri. E prima oară când vorbesc de arbitraj, dar deja nu mai cred că este o greşeală întâmplătoare. Nu e primul meci. Nici la Viitorul nu ni s-a dat şi se cam repetă aceste lucruri şi devine destul de supărător. Au fost lucruri foarte clare. Golul valabil, 11 metri, putea să le vadă turşierul. Mi se pare destul de mult. Trebuie să ridicăm un semn de întrebare şi cred că trebuie să se facă ceva în acest sens", a spus preşedintele lui ASA, Bogdan Mara. Vasile Miriuţă i-a folosit în acest meci pe: Stăncioiu - Golanski, Balaur, Bejan, Balic - Mureşan, Brandan (73-Axente) - Dedov (56-L. Pedro), Romario, Jazvic - R. Costa. În etapa viitoare, ASA va primi replica celor de la CFR Cluj, vineri 25 septembrie, de la ora 21.00, pe Trans-Sil, dar până atunci va disputa jocul de cupă, de la Pojorîta, marţi 22 septembrie, de la ora 16.30. Alte rezultate ale rundei: FC Voluntari - ACS Poli Timişoara 0-0, CSMS Iaşi - FC Viitorul 0-0, CFR Cluj - Astra Giurgiu 1-1, Petrolul Ploieşti - CS U Craiova 0-1, FC Botoşani - Dinamo Bucureşti 1-1.