Avântul Reghin a devenit liderul Seriei a 5-a în Liga 3

Etapa a opta a Ligii 3, Seria a V-a, s-a desfășurat la sfârșitul săptămâni trecute, în zilele de vineri și sâmbătă, cu începere de la ora 15.00. Cele mai clare victorii au fost reușite de Avântul Reghin și de Csikszereda.

Vineri au avut loc două meciuri: CS Osorhei - CS Iernut 2-0 și FC Zalău - Csikszereda 0-3. Partidele programate sâmbătă s-au încheiat cu următoarele rezultate: Avântul Reghin - Luceafărul Bălan 3-0, Industria Galda - Sănătatea Cluj 2-1, AFC Od. Secuiesc - Luceafărul Oradea 0-1, Comuna Recea - Unirea Dej 2-1 și Unirea Jucu - CSM Sighet 2-1. În partida Avântul Reghin - Luceafărul Bălan, reghinenii au dominat din primele minute, astfel că în minutul 7 au deschis scorul prin Dezsi Lorand. Cinci minute mai târziu echipa gazdă se desprinde pe tabela de marcaj. Ciprian Gliga reușește să marcheze după o ieșire ezitantă a apărări Luceafărului. În minutul 82, Adrian Murar stabilește rezultatul final, 3-0 pentru Avântul. Reghinenii și-au continuat astfel parcursul bun în acest sezon și ocupă fotoliul de lider cu 19 puncte.