Dinamo - ASA Tg.-Mureș 2-1

ASA Târgu-Mureș a început cu stângul returul. Mureșenii au fost învinși de Dinamo cu 2-1 în Ștefan cel Mare, partida contând pentru etapa a XIV-a a Ligii 1. Pentru ASA a marcat N'Doye, în minutul 50. Dinamo a punctat prin Marc, în minutele 41 și 56. Prima ocazie aparține echipei pregătite de Cristiano Bergodi, în minutul 25, când alb-roșii au avut emoții la șutul de la distanță al lui Voiculeț, dar mingea a trecut pe lângă poarta lui Cerniauskas. Gazdele au devenit periculoase abia în ultimele cinci minute ale primei reprize. Croatul Palic a centrat din corner, iar Andrei Marc a deschis scorul pentru gazde. Golul a fost validat de centralul Balaj, cu toate că Mureșan este clar împins în careu de un adversar, neputând să respingă mingea. Mureșenii au egalat la cinci minute de la începutul părții secunde. Ghomsi a deviat în propria poartă o minge șutată de N'Doye din marginea careului, după un contraatac în superioritate numerică. Fostul dinamovist nu a sărbătorit reușita, iar bucuria oaspeților a durat destul de puțin. Andrei Marc și-a readus echipa în avantaj, însă golul vine după ce Hanca este călcat pe gleznă de Mevlja, mingea nu este dată afară de gazde și același jucător sloven trimite centrarea din care s-a înscris golul victoriei. Un fault evident și o lipsă de fair-play au stabilit învingătoarea, într-un meci în care rezultatul putea și trebuia să fie altul. Speranțele celor de la ASA la un rezultat bun s-au spulberat după eliminarea lui Bejan, care a văzut al doilea cartonaș galben pentru un henț. Essombe a ratat o mare ocazie de a face 3-1, Viciu respingând în corner, iar Rotariu a irosit la rândul său o șansă uriașă de a închide definitiv meciul. În cele din urmă, s-a terminat 2-1 pentru alb-roșii, care fac 24 de puncte după prima etapă din retur și s-au distanțat la 5 puncte de ASA.

„Toți suntem dezamăgiți, dar am făcut un meci bun", a declarat Bergodi. Chiar dacă echipa sa a fost învinsă, Bergodi a afirmat că echipa sa ar fi putut pleca fără probleme cu un punct din Ștefan cel Mare. „Am făcut un joc bun în prima repriză. Am avut un șut pe poartă și am luat gol. Aveam jocul în mână. Apoi am revenit, am egalat, dar când am fost în 10 oameni ei au profitat de această inferioritate și au avut niște ocazii. Se simte presiunea, băieții vor să câștige. În fotbal se poate întâmpla să ai și perioade în care ești lipsit de noroc. Noi am controlat jocul în fața unei echipe bune, dar mergem acasă fără puncte. Băieții au avut atitudine, am încercat și în 10 oameni, dar nu ne-a fost ușor. Eu zic totuși că puteam pleca cu un punct" a adăugat Cristiano Bergodi. După primul meci din retur, ASA Târgu-Mureș ocupă locul 6 cu 19 puncte, ultimul care asigură prezență în play-off, dar Bergodi nu e îngrijorat chiar dacă echipa sa se confruntă și cu probleme financiare. „Suntem pe locul 6, Clujul vine din spate, dar se joacă încă. Abia e primul meci din retur. Avem încredere că ne putem păstra locul de play-off. Nu problemele financiare sunt de vină. Jucătorii trebuie să fie cu gândul la antrenamente. Cred că se va rezolva totul. Nu s-a plâns oricum nimeni de problemele financiare", a încheiat antrenorul italian. Pentru ASA au evoluat: Viciu - Golanski (46-Ndoye), I. Gonzalez, Bejan, Velayos - Mureșan, Brandan - Hanca, Voiculeț (77-Axente), Romario - Manolov (46-R. Costa). Sâmbătă, 24 octombrie, de la ora 20.30, ASA va întâlni pe Trans-Sil, pe Astra Giurgiu.