Revanșa Larisei! Iordache a cucerit bronzul mondial în finala la individual compus

Gimnasta Larisa Iordache a cucerit medalia de bronz la Campionatele Mondiale de la Glasgow, în finală la individual-compus, în timp ce Laura Jurca s-a clasat pe locul 8. Notele obținute de gimnastele noastre în finală la individual-compus sunt următoarele: Larisa Iordache - bârnă 14.766, sol 14.475, sărituri 15.066, paralele 14.800 (total 59.107); Laura Jurca - sol 13.900, sărituri 15.133, paralele 13.733 și bârnă 13.966 (56.732).

Medalia de aur a fost cucerită de Simone Biles (SUA, 60.399 puncte), iar cea de argint de compatrioata sa Gabrielle Douglas (59.316). La ediția din 2014, Larisa Iordache a cucerit medalia de argint la individual-compus. Prin reușita de joi seară, Larisa Iordache a obținut și calificarea individuală la JO de la Rio, unde conform regulamentului ajung toți medaliații din probele individuale, dacă echipele țărilor lor nu s-au calificat direct la Olimpiadă. Finala la individual-compus a fost singura în care România a avut reprezentante, după ce echipa tricoloră s-a clasat pe locul 13 în calificări, ratând atât finala pe echipe și, implicit, calificarea directă la JO din 2016, precum și finalele pe aparate. Astfel, echipa feminină a României va evolua în cadrul turneului preolimpic de anul viitor, între 16-19 aprilie, pentru unul din ultimele patru locuri calificante la JO. La CM de la Glasgow, România va mai fi reprezentată de Cristian Bățagă, vineri, în finală la individual-compus, și de Marian Drăgulescu, duminică, în finala de la sărituri.