„Tigrii" se impun în Banat. BC Timișoara - BC Mureș 66-78

Formația BC Mureș s-a impus cu 78-66 (14-19, 20-14, 21-9, 23-24) în deplasarea din Banat. BC Mureș a început destul de ezitant în Sala Constantin Jude, partida contra formației BC Timișoara, contând pentru etapa a 5-a din LNBM. Gazdele s-au distanțat destul de repede la aproape 10 puncte. Elevii lui Audrius Prakuraitis au strâns încetul cu încetul rândurile, dar atacul nu a vrut să funcționeze la parametrii normali. Totuși, Jurevicus - în zi de grație - și Lázár, au adus „tigrii" la conducere cu 2 minute și jumătate înainte de finalul sfertului. În ultimele două minute BC Mureș a consemnat doar două puncte, dunkul lui Jurevicus, cu care a plecat la vestiare în avantaj, 33-34. Sfertul trei a fost unul hotărâtor pentru soarta partidei, Martinic cu nenumărate pase decisive, Barro, cu punctele sigure de sub inel, și Fraseniuk, care a intrat destul de bine, dar mai ales prestația lui Jurevicus, a dus echipa BC Mureș la o distanță satisfăcătoare. „Tigrii" au câștigat sfertul trei cu 21-9, ceea ce l-a mai liniștit pe antrenorul lituanian. Antrenorul tigrilor, Audrius Prakuraitis, la finalul partidei a fost satisfăcut de victorie, dar a declarat că echipa a dus lipsa căpitanului Ivan Ivanovic: „El este unul dintre creierii ofensivei, a trebuit să jucăm diferit fără el. „Am jucat în primele două sferturi poate cel mai bun baschet din acest început de campionat. După pauză, s-a văzut lipsa noastră de experiență, am greșit vreme de două-trei minute și diferența a crescut la zece puncte, când am căzut psihic și pot spune și fizic. Sunt mulțumit de prima parte a jocului. Asta e, mergem înainte, ne pregătim de Cluj și poate vom evolua bine de-a lungul a 40 de minute, iar apoi sperăm să facem două puncte poate cu Mediașul", a declarat Nenad Markovic, antrenorul BC Timișoara.