Argint pentru România la Mondialele de gimnastică! Drăgulescu a salvat onoarea lotului masculin

Marian Drăgulescu a cucerit, duminică, medalia de argint la proba de sărituri, la Campionatul Mondial de Gimnastică de la Glasgow (Scoţia). Cu un punctaj de 15.400, gimnastul român a fost al doilea în finală, după nord-coreeanul Ri Se-gwang (15.450). Cu acest rezultat, Drăgulescu a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016. La prima săritură, românul a avut punctajul 15.300, iar la cea de-a doua a fost notat cu 15.500. Aceasta a fost singura medalie a lotului masculin la CM din Scoţia. România mai avea un bronz cucerit de Larisa Iordache la individual compus. Drăgulescu (35 de ani, în decembrie) a revenit în septembrie în competiţii şi a luat două medalii la Cupa Israelului (aur la sărituri, bronz la bară fixă), la 3 ani de când îşi anunţase retragerea din activitate (noiembrie 2012). Reluase pregătirile în luna ianuarie.