Viitorul sună bine. CSŞ Târgu-Mureş - campioană naţională la lupte pe echipe, categoria copii II

În perioada 29 octombrie - 1 noiembrie, la Sala Sporturilor din Târgu-Mureş, în organizarea Federaţiei Române de Lupte şi a Clubului Sportiv Şcolar din Târgu-Mureş, a avut loc Finala Campionatului Naţional pentru copii I şi II la lupte libere, lupte feminin şi lupte greco-romane. A fost o participare numeroasă cu 913 concurenţi de la aproximativ 100 de cluburi din ţară. Acest număr de participanţi este recordul de până acum din istoria acestor campionate, fiind nevoie pentru prima dată să se amenajeze patru spaţii de luptă pe parchetul din Sala Sporturilor.

Sportivii de la CSŞ Târgu-Mureş au obţinut rezultate foarte bune, ei fiind implicaţi în 8 finale, şi urcând de 4 ori pe podiumul de premiere. Au câştigat două medalii de aur prin Matea Alex, la categoria 42 de kg, acesta învingându-şi toţi adversarii prin superioritate tehnică, respectiv sportivul Biro Krisztian, la categoria 47 de kg, şi el dominându-şi clar adversarii. Vicecampion naţional a devenit la categoria 32 kg - Gombos Erik , acesta ratând cu puţin titlul de campion. În competiţia feminină s-a câştigat o medalie prin Bereş Adrienn, la categoria 37 de kg, ea ocupând locul III şi medalia de bronz. Colega sa de echipă Suto Krisztina a ocupat locul V, find învinsă în finala mică, la categoria 44 de kg. Tot la această categorie de vârstă Bartha Botond a ocupat locul V, la categoria 38 de kg. Prin aceste rezultate echipa CSŞ Târgu-Mureş s-a situat pe locul I pe echipe la copii II, devenind astfel cea mai bună echipă din ţară. Aceasta vine după ce exact în urmă cu 10 ani la juniori câştiga titlul de campionă naţională pe echipe. Aşadar viitorul sună bine pentru CSŞ Târgu-Mureş. La copii I, sportivul Panis Roco, la categoria 38 de kg, şi Nyulas Elod, la categoria 42 de kg, au pierdut în finala mică, dar s-au clasat pe locul V, ajungând la o performanţă notabilă. Sportivii de la CSŞ Târgu-Mureş sunt pregătiţi de profesorii Fazakas Csaba, Dragos Vlad şi Gyarmati Ferenc. Pe această cale sportivii, antrenorii şi conducerea Clubului Sportiv Şcolar mulţumesc domnilor Bereş Alexandru, Todea Alin şi Oprea Alin pentru ajutorul acordat în organizarea acestei competiţii.