Austria - România: 27-24. Start ratat pentru tricolori, în campania de calificare la Campionatul Mondial

Înfrângere pentru România în primul meci din grupa de calificare la Campionatul Mondial de handbal masculin din 2017. Austria a trecut de tricolori cu 27-24. Naționala tricoloră a început cu stângul grupa 2 de calificare la Campionatul Mondial de handbal masculin. Locul 13 la ediția din acest an a competiției supreme, Austria a încasat primul gol de la Ghionea, însă apoi a stat aproape permanent la comanda partidei. A fost 7-7 imediat dupa jumătatea primei părți, însă au urmat 8 minute făra gol pentru România. La pauză a fost 13-9 în favoarea gazdelor, care au jucat mai bine și în repriza secundă. Austriecii s-au distanțat la 22-14, iar eforturile din final ale jucătorilor lui Aihan Omer au dus doar la reducerea diferenței. Portarii au fost eroi în ultimele minute și s-a terminat 27-24. În următorul meci, România va înfrunta Italia. Duelul va fi duminică de la ora 18.00. Din fiecare grupă, pentru play-off-ul care duce la Campionatul Mondial se califică doar prima clasată.