România a obţinut prima victorie în preliminariile pentru Mondialul din 2017

Echipa naţională de handbal, seniori, a câştigat partida cu Italia din cadrul preliminariilor CM 2017, scor 35-22 (13-12), şi bifează primele puncte din această campanie. Tricolorii au avut 30 de minute dificile, dar s-au dezlănţuit în partea a doua a meciului. România n-a făcut cea mai bună primă repriză, ratând destule situaţii clare de gol şi fiind penalizată de o echipă ce a jucat dorinţa de a şterge cu buretele umilinţa din precedentul meci direct. Chiar şi aşa, echipa lui Aihan Omer a intrat la cabine în avantaj, 13-12, iar în actul secund s-a dezlănţuit. Mult mai atenţi la finalizare, tricolorii şi-au asigurat un final liniştit şi au făcut şi spectacol pentru fanii prezenţi, impunându-se cu 35-22 în cele din urmă. Pentru România urmează un meci cu Finlanda, la începutul anului 2016, în faţa căreia are de luat o revanşă pentru eliminarea din barajul preliminariilor Euro 2016. România: I. Iancu, Popescu (portari), Sadoveac 6 goluri, Csepreghi 5, Grigoraş 5, Fenici 4, Novanc 3, Bera 2, Toma 2, Ghionea 2, Stavrositu 2, Onyejekwe 2, Racoţea 1, D. Iancu 1, Talas, Şania.