„Rechinul" a muşcat Big Benul

Ciprian „Rechinul" Tapaszto a cucerit o medalie de aur şi una de bronz la puternicul concurs internaţional de skandenberg X-Men Armwrestling, care s-a desfăşurat în 7 noiembrie la Hotelul Crowne Plaza din Londra. Luduşeanul a ocupat locul I la categoria +95 kg mâna dreaptă după ce a dat „de masă" (nu de pământ!) cu multiplul campion din Hexagon, Aymeric Pradines. De asemenea, „Rechinul" a urcat pe treapta a treia a podiumului la proba-regină a concursului, respectiv Open mâna dreaptă. Competiţia a avut urmatoarele categorii de greutate: -70 kg , -78 kg, -86 kg, -95 kg şi + 95 kg. Întrecerea, rezervată exclusiv profesioniştilor, a reunit la start sportivi din ţări precum Rusia, Ucraina, Austria, Marea Britanie, România, Franţa, Italia, Bulgaria, Norvegia, Belgia, Polonia, Croaţia etc. Dintre numele mari ale mapamondului care au luat parte la X-Men Armwrestling îi amintim pe Rustam Babayev (Ucraina), Cvetan Gashevski (Bulgaria), Asmonas Mantas (Lituania) sau Aymeric Pradines (Franţa). România a fost reprezentată de Ciprian Tapaszto, Viorel Dobrin, Olimpiu Făt, Ştefan Tamaş, Andrei Chipreanov şi Marius Jurovschi, toţi luptând pentru clubul englez London Armwrestling.