Jorge Lorenzo e noul campion mondial

La 28 de ani, Jorge Lorenzo a cucerit pentru a treia oară titlul mondial, după ce s-a impus în ultima cursă a sezonului, la Valencia. Deşi a recuperat incredibil (a plecat ultimul), Valentino Rossi s-a clasat abia pe locul 4, insuficient pentru a câştiga titlul mondial. Podiumul a fost completat de Marc Marquez şi Dani Pedrosa. Lorenzo mai cucerise titlul mondial la MotoGP în 2010 şi 2012. Sâmbătă, Lorenzo a obţinut primul său pole-position pe circuitul Ricardo Tormo cu record al pistei. În cursă, pilotul Yamaha Movistar a plecat foarte bine şi a condus fără probleme întregul Grand Prix. Pe urmele sale a stat în permanenţă Marc Marquez, însă „Jokerul" nu a riscat nicio depăşire. Pe final, Dani Pedrosa a recuperat aproximativ 2 secunde şi a făcut joncţiunea cu ceilalţi doi iberici. Totuşi, ordinea s-a păstrat, iar Lorenzo a fost urmat pe podium de Marquez şi Pedrosa. Valentino Rossi, liderul MotoGP până la finala valenciană, a plecat din ultima linie a grilei. „Doctorul" a recuperat 21 de poziţii în jumătate de cursă, dar s-a blocat pe locul 4. Britanicul Danny Kent a obţinut cu mari emoţii titlul mondial Moto3. Kent s-a calificat pe locul 18 şi a încheiat al 9-lea, suficient pentru a-l învinge pe Miguel Oliveira. Portughezul a obţinut la Valencia cea de a 4-a victorie din ultimele 5 Mari Premii. La Moto2, Esteve Rabat a câştigat pentru a treia oară în 2015,

iar săptămâna viitoare va începe să testeze cu echipa Marc VDS, la clasa MotoGP.